Odbiór mieszkania od dewelopera powinien być przeprowadzony bardzo dokładnie. W końcu nowe lokum ma być miejscem, w którym będziecie spędzać dużo swojego czasu i to prawdopodobnie przez wiele lat. Dlatego do odbioru nowego mieszkania warto się rzetelnie przygotować.
1. Powierzchnia mieszkania
Sprawdźcie, czy powierzchnia odbieranego mieszkania zgadza się z umową. Metraż lokalu można obliczać różnymi metodami. Czasami normy dewelopera uwzględniają na przykład powierzchnię z tynkiem, która będzie mniejsza od tej bez tynku. Niekiedy w umowach podany jest też margines błędu (zwykle w procentach). Odstępstwa w tym zakresie mogą być podstawą do odstąpienia od zakupu mieszkania. Przecież nie chcecie mieszkać w lokum mniejszym niż to, za które płacicie?
2. Proste ściany i suche sufity
Dokładnie sprawdźcie, czy ściany są proste. Trzeba zmierzyć pion i poziom oraz kąt styku – powinien być to kąt prosty czyli 90 stopni. Obejrzyjcie tynki. Nie powinny mieć wybrzuszeń i zgrubień. Muszą być rozłożone równo. Spójrzcie w górę na sufity. Obecność plam i przebarwień świadczy o działaniu wilgoci, więc jeśli mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze, może to oznaczać tylko jedno: dach jest źle zrobiony i będzie przeciekał. Ściany i sufity powinny być suche.
3. Równe podłogi
To oczywiste, że podłogi powinny być poziome. Jednak nie zawsze są, choć wizualnie może się tak wydawać. Dlatego należy je sprawić poziomicą. Dobrą metoda jest też zwykła piłeczka. Połóżcie ją na podłodze w każdym pomieszczeniu i sprawdźcie, czy nie zaczyna się toczyć w którąkolwiek stronę. Jeśli tak, to test piłeczki wykazał, że podłogi nie są idealnie wypoziomowane. W mieszkaniach na parterze warto również sprawdzić grubość wylewki – zbyt cienka nie będzie dobrze izolować, a w efekcie rachunki za ogrzewanie mieszkania będą duże.
4. Powierzchnia balkonu i parapety
Podłoga na balkonie lub tarasie powinna być wykonana tak, aby umożliwiać sprawny odpływ wody. Oznacza to, że musi mieć odpowiedni spadek. W tym przypadku również najprostszym sposobem jest test piłeczki.
5. Prawidłowo osadzone okna i drzwi
Podczas odbioru mieszkania drzwi i okna powinny być czyste. Dzięki temu będziecie mogli natychmiast zauważyć ewentualne nierówności i rysy. Prawidłowo osadzone okna i drzwi otwierają się oraz zamykają płynnie, bez żadnej blokady. Szeroko otwarte nie powinny się samoczynnie zamykać. Bardzo istotna jest szczelność. Można to sprawdzić przez włożenie kartki pomiędzy futrynę i ramę. Po zamknięciu skrzydła okiennego kartka nie powinna dać się swobodnie wyjąć.
6. Klucze do wszystkich drzwi
Podczas odbioru nie zapomnijcie o kluczach. Powinniście otrzymać nie tylko klucze do mieszkania, ale także klucze do skrzynki pocztowej i innych pomieszczeń (piwnica, garaż itp.) i kluczyki do skrzynek z bezpiecznikami i licznikami.
7. Światłowód i instalacje do odbioru telewizji
Zgodnie z aktualnymi przepisami każde mieszkanie w bloku musi mieć doprowadzony światłowód oraz instalację umożliwiające odbiór telewizji (naziemnej, kablowej, satelitarnej i radia). Odbierając mieszkanie dowiedzcie się, czy instalacja została wykonana zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami. Dzięki temu tuż po wprowadzeniu będziecie mogli swobodnie wybrać dostawcę usług.
8. Instalacja elektryczna
Podczas odbiory sprawdźcie czy w kontaktach jest prąd. Można to zrobić za pomocą specjalnego próbnika, a jeśli go nie macie, użyjcie ładowarki do telefonu. Sprawdźcie również działanie podłączeń w sufitach i ścianach – przydadzą się oprawki z żarówkami.
9. Dobrze poprowadzona wentylacja
Piony wentylacyjne muszą się zgadzać z projektem i planami. Sprawdźcie, czy wentylacja działa, zapalając (przy zamkniętych oknach!) kadzidełko i obserwując kierunek przemieszczania się dymu. Źle wykonana wentylacja zakłóca komfort i nie odprowadza wilgoci.
Kilka porad na zakończenie
Przed umówieniem się na odbiór mieszkania przygotujcie odpowiednie akcesoria (miarka, dalmierz, kątownik lub ekierka, poziomica, piłeczka, próbnik, ciężarek do sprawdzania pionów). Jeśli obawiacie się, że nie dacie rady – poszukajcie inspektora. Doświadczonego fachowca można znaleźć w internecie. Warto przeszukać fora internetowe, portale takie jak Oferteo.pl lub wynająć sprawdzonego przez znajomych specjalistę. Na odbiór mieszkania umówcie się w ciągu dnia, bo łatwiej zauważyć usterki w świetle dziennym. I nie śpieszcie się. Lepiej poświęcić dwie, trzy godziny, niż później się martwić.