„Nielegalny” handel mieszkaniami TBS

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1głosów, średnia: 4,00z 5)
Loading...

Ministerstwo Infrastruktury pilnie pracuje nad nowelizacją ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Celem nowej ustawy oprócz rozkręcenia mieszkaniówki ma być ukrócenie osławionego procederu handlu mieszkaniami (partycypacjami) TBS. Od 2004 r. kiedy to poprawiono ustawę, dając osobom partycypującym możliwość cedowania swoich praw z tytułu partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, przez media co jakiś czas przewija się hasło: „Ukrócić nielegalny handel mieszkaniami TBS”, „Kwitnie nielegalny handel mieszkaniami TBS”, itp.

Pytam, jaki „NIELEGALNY HANDEL” ???

Art. 29 pkt 4 wyraźnie mówi: pracodawcy, a także inne osoby, które zawarły z towarzystwem umowę w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokali mieszkalnych, mogą bez zgody towarzystwa dokonywać przeniesienia praw i obowiązków wynikających z tych umów na rzecz wskazanych przez siebie najemców.

Czy wpłacając np. 60 tys. w TBS-ie partycypacji za 2-pokojowe mieszkanie i wkładając w jego wyposażenie i ulepszenie dalsze 30 tys. nie mam prawa przekazać mieszkania innej osobie za 100 tyś ? Kilka tys. odstępnego dla mnie to nie żaden zysk – te pieniądze wpłaciłem wcześniej w czynszu spłacając TBS-owi część kredytu, który zaciągnął w KFM na budowę.  Przecież wykonuję wszystko zgodnie z prawem. Cesja jest umową cywilnoprawną, dokonuję jej na piśmie i przed notariuszem, czyli urzędnikiem państwowym. Mało tego, od tej transakcji odprowadzone są wszelkie należne podatki !

A może poprzez określenie „inne osoby” z art. 29 ustawy nie należy rozumieć osoby fizycznej wpłacającej oszczędności swojego życia, albo zadłużającej się na kilka lat, tylko zarządy TBS ? Nie jest tajemnicą że w każdym TBS-ie najlepsze mieszkania należą do rodziny zarządu i wszelkich znajomków.

Normą jest, że TBS odmawia niezgodnie z prawem partycypującemu cesji partycypacji. Odmawia się prawowitemu posiadaczowi wkładu w budowę odsprzedania go innej osobie. Wyroki sądowe na korzyść partycypantów posypały się już w niektórych miastach. Ale administracja TBS-ów idzie dalej w zaparte – nie dają zgody o którą prawdę powiedziawszy zgodnie z ustawą nie trzeba się pytać…

Koniecznie sprawdź  Piaskowiec na elewacje

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Czy wiesz ile kosztuje euro? Nasz przelicznik walut Ci w tym pomoże.