Kurkuma – słoneczny odcień sezonu we wnętrzach

Każdy sezon ma swoje ulubione kolory, które stanowią podstawową dominantę w modnych wnętrzach. Aktualnie, barwą dominującą miał być wyłącznie subtelny i chłodny odcień koralu, wybrany przez firmę Pantone kolorem bieżącego roku.

Sezon wakacyjny rządzi się jednak swoimi prawami. Do głosu doszły promienne odcienie żółcieni, a w szczególności ulubiony odcień projektantów designu i mody ostatnich miesięcy, czyli ciepła i intensywna kurkuma.

Kurkuma – kolor do zadań zróżnicowanych

Bacznie rozglądając się wokół, można stwierdzić, że słoneczne warianty żółtej i soczystej kurkumy są obecne wszędzie. Pojawiają się w produktach wnętrzarskich, w meblach, ale równocześnie też w projektach odzieży na światowych wybiegach.

Można to było zaobserwować podczas tegorocznego światowego tygodnia mody w Paryżu. Szereg projektantów o ugruntowanej od lat renomie, w swoich aktualnych kolekcja, postawił właśnie na intensywne żółcienie i nietuzinkowe odcienie musztardy.

Zalety koloru kurkumy dla wnętrz

kolor-kurkumy-wnetrza

Trzeba przyznać, że zapowiedź nowego trendu pojawiała się w ciągu ostatnich miesięcy kilkukrotnie. Projektanci coraz chętniej odchodzili od chłodnych błękitów i koralu na rzecz słonecznych żółcieni, które kurkuma reprezentuje wprost perfekcyjnie.

W jaki sposób można ją wykorzystać do wnętrzarskich potrzeb? Jako skrajnie ciepły odcień, kurkuma fenomenalnie sprawdza się w pokojach dziennych, w których potrzebujemy większej dawki słońca i światła. Należy do żywych i jasnych barw, dlatego z powodzeniem można ją wprowadzać do kuchni lub salonów, dodając im nieco pozytywnej energii.

Obecnie najmodniejszy kolor zalicza się również do niezmiernie uniwersalnych oraz praktycznych. Wspaniale łączy się z innymi barwami ziemi oraz naturalnymi surowcami. Można zestawić go na przykład z drewnem lub kamieniem, zdecydowanie je ocieplając.

Ciekawe zestawienia kolorystyczne uzyskuje się przy połączeniu go z czerwienią, zastosowaną lokalnie, w pojedynczych dodatkach. Osoby preferujące klasykę, mogą za to wprowadzić ją do wnętrz z przewagą bieli. Pozwoli to na uzyskanie przestrzeni jasnej, niezmiernie czystej i spokojnej.

Ponieważ kurkuma zalicza się do odcieni naturalnych, najlepiej zestawiać ją z innymi ciepłymi kolorami lub surowymi materiałami, zaczerpniętymi wprost z przyrody. Pozwala to na stworzenie najbardziej spoistej formy aranżacyjnej, z przyjemnym i ciepłym klimatem. Może się to sprawdzać zwłaszcza w kuchni lub salonie, w których spędzamy sporo czasu na relaksie z całą rodziną.

W jakich miejscach stosować modny kolor?

Projektanci promujący nowy odcień postawili na szereg zróżnicowanych możliwości. Kurkuma może choćby pojawić się na ścianach, tworząc ramę kompozycyjną dla innych barw (najczęściej jasnych odcieni beżu i naturalnego drewna).

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie neutralnych barw na ścianach, zestawionych z ciepłą żółcią tkanin – obić foteli, dywanów, a także abażurów geometrycznych lamp, które oferuje między innymi profesjonalny sklep z oświetleniem Lampy.it. Można w nim znaleźć produkty w różnych stylach, odpowiadające najważniejszym, światowym trendom wnętrzarskim.

Czy kurkuma sprawdzi się w każdym wnętrzu?

Ciepła nuta kurkumy szczególnie nadaje się do wnętrz klasycznych lub wyróżniających się skrajną prostotą. Z tego powodu projektanci używają jej jako podstawowego dodatku do aranżacji historyzujących.

Pięknym pomysłem może być zaaranżowanie w odcieniach musztardowych salonu w stylu francuskim – nadmierna dekoracyjność przestrzeni zostaje w nich przełamana nieoczywistym, lekko brudnym kolorem.

Innym rozwiązaniem jest wprowadzenie żółcieni do stylu skandynawskiego. Północny minimalizm od samego początku operował ciepłymi barwami ziemi. Szczególnie widać to na przykładzie aranżacji szwedzkich, w których soczysta i intensywna żółć pojawia się regularnie, choćby jako obicia tapicerowanych mebli lub przykuwające wzrok detal barwne na ścianach.

Jednak czy w tak purystycznych stylu może sprawdzić się odcień o niewielkiej intensywności? Style skandynawskie wielką sympatią darzą naturalne materiały. Szczególnie często pojawia się w nich drewno w nieprzetworzonej formie, z zachowaną pierwotną barwą i fakturą. Dla tego typu surowców odcień kurkumy stanowi fenomenalne uzupełnienie.

Warto też wiedzieć, że w obecnym sezonie arcyciekawym i dość odważnym zestawieniem jest połączenie żółcieni z wnętrzami art déco, powracającymi do światowych trendów. Dzięki nim dość neutralny i stonowany odcień, zaczyna lśnić blaskiem blichtru oraz zyskuje na elegancji.

W ramach aranżacji artdecowskich kolor kurkumy najczęściej wykorzystuje się w tekstylnych dodatkach, jako jednobarwny dywanik na kamiennej posadzce, klosz nowoczesnej, geometrycznej lampy lub przykuwające wzrok poduszki, rzucone na skórzaną sofę w salonie.

Kurkuma stała się ulubionym kolorem projektantów, dekoratorów wnętrz i osób prywatnych, choć należy do dość neutralnych barw, bywa trudna i niekoniecznie nadaje się do wprowadzenia w każdej aranżacji.

Warto jednak znaleźć dla niej trochę miejsca w naszych czterech ścianach. Oprócz powiewu światowej mody wprowadza bowiem do naszych wnętrz nieco słońca, ciepła i przytulności, które zawsze są w cenie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl