Jak zbierać i wykorzystać wodę deszczową?

Coraz częściej (i bardzo słusznie) bierze się pod uwagę tematy związane z ekologią. Jedno z najważniejszych zagadnień dotyczy oszczędzania wody, której jest mniej przez zmieniający się klimat i występujące w związku z tym okresy suszy.

Najłatwiejszym sposobem jest wykorzystanie deszczówki. Powstaje jednak pytanie, jak to zrobić?

Wykorzystanie deszczówki to doskonały i niebywale prosty sposób, aby ograniczyć zużycie wody nawet o połowę! Użyć jej można do wielu zadań – podlewania ogrody, spłukiwania toalety czy wykonywania różnych prac porządkowych wokół domu (np. używając myjki ciśnieniowej do oczyszczenia podjazdu). Co więcej, wystarczy przefiltrować deszczówkę, by nadawała się do prania i płukania ubrań.

Jak zbiera się deszczówkę?

Jak-zbierac-i-wykorzystac-wode-deszczowa

W gospodarstwach domowych można ją gromadzić w specjalnych nieprzezroczystych zbiornikach z tworzywa sztucznego. Woda spływa do nich z rynien dachowych. Często montuje się na nich filtry, by uniknąć zanieczyszczenia cieczy. Wykluczone, żeby stosować zbiorniki metalowe, gdyż woda opadowa, która bywa zakwaszona, mogłaby szybko go zniszczyć, powodując w nim coraz większą korozję.

Nadmiar opadów, gdy trwają zbyt długo, odprowadzany jest do kanalizacji deszczowej lub do drenażu rozsączającego. Tak najczęściej wygląda zbieranie wody, lecz to dopiero początek, gdyż trudniejszym zadaniem jest jej użycie do konkretnego zadania.

Jak to zrobić?

Żeby było to możliwe, należy przetoczyć ją do oddzielnej instalacji zasilającej, np. spłuczka w domu. Wymaga to zastosowania bezzbiornikowych zestawów hydroforowych, które odpowiadają za dwa bardzo ważne zadania.

Nie tylko napełniają opróżnione zbiorniki, lecz również zasilają układ nawodnieniowy ze stałym ciśnieniem, by odpowiednie urządzenia mogły prawidłowo pracować, niezależnie od tego, do jakich zadań wykorzystujemy wodę. Co równie ważne, znajdująca się w nich pompa pobiera wodę za pomocą pływającego ssaka (bez znajdujących się na dnie zbiornika zanieczyszczeń).

Inne sposoby zbierania deszczówki

Można ją też gromadzić w otwartych zbiornikach (sadzawki, stawy itp.), lecz przez to, że woda ta narażona jest na zanieczyszczenia, wykorzystując ją jedynie do celów nawodnieniowych. To rozwiązanie ma jednocześnie tę zaletę, że wodę łatwo zbierać z wielu miejsc, jak utwardzone place czy podjazdy, co znacząco odciąża instalację kanalizacyjną.

Wypompowanie wody z takich zbiorników jest bardzo łatwe – służą do tego zadania pompy zanurzeniowe, zaopatrzone w wyłącznik pływakowy.

Być może na naszej działce nie ma miejsca na stworzenie otwartego zbiornika, a jednocześnie nie mamy też możliwości (np. przez lokalne warunki) na instalacje dużego zbiornika podziemnego. Co wtedy?

Nic straconego, wodę możemy rozprowadzać za pomocą drenażu rozsączającego. Najprostsza wersja jest wtedy, gdy tego rodzaju rury podłączone są do rur spustowych i umieszczone bezpośrednio w glebie. W układach rozbudowanych wygląda to inaczej – woda gromadzona jest w studniach zbiorczych i dopiero z tego miejsca transportowana do drenażu.

Podsumowując, widzimy, że istnieją skuteczne i realne do wprowadzenia u siebie sposoby na to, by zbierać i wykorzystywać deszczówkę.

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl