Wskazanie nowego najemcy

This topic contains 28 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Anonim 5 years, 5 months temu.

Viewing 14 posts - 16 through 29 (of 29 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #5231

    Anonim

    Niestety, ale w pierwotnej umowie partycypacyjnej podpisanej w sierpniu 1999 r. jest zapis, że partycypant po 15 latach od pierwszego zasiedlenia nie może zbyć swoich praw partycypacji, tylko może zrezygnować z umowy a mieszkanie wraca do zasobów TBS 🙁 Niestety, nie mogę wskazać kolejnej osoby, której mogliby oddać mieszkanko, w momencie mojej rezygnacji. Lypa na maksa. Zapis pewnie nie łamie przepisów nadrzędnych (ustawy i kodeksu cywilnego). Pomyślałem, że skoro mogę być w plecy kilkadziesiąt tysięcy, to może lepiej, jak żona weźmie na siebie przyszłe mieszkanie (w marcu 2016 r. odbieramy klucze), a ja zostanę dalej partycypantem i najemcą? Szkoda mi oddawać za połowę włożonej kasy mieszkanie do TBSu 🙁

    #5236

    Anonim

    UOKiK w Warszawie w ubiegłym roku wydał wyrok niekorzystny dla najemców. Nie można zbywać partycypacji. Najemca zaskarżył niedopuszczalne jego zdaniem zapisy umowne. Przegrał.

    #5242

    Anonim

    Skoro zapadł taki wyrok, to nie ma co próbować. Miałem umówić się z prawnikiem i tą sprawę obgadać, ale chyba nie ma sensu 🙁
    Dzięki za info. Pozdrawiam

    #5246

    Anonim

    Przejrzałem decyzję UOKiK z 2014 (a właściwie wszystkie d/t TBS) i nie widzę nic.
    Czy można prosić o link

    #5516

    Anonim

    Czy jest ktos z Gliwic kto poradzil sobie ze sprawa wskazania najemcy, badz jest w trakcie zalatwiania tego tematu?
    Wraz z mezem takze chcielibysmy przekazac mieszkanie osobie z rodziny.
    Z gory dziekuje za kontakt

    Czy p. Marek z Gliwic jest w stanie powiedziec na jakim etapie w sporzez z TBS sie znajduje, czy cos udalo sie zalatwic?

    Pozdrawiam

    #5622

    Anonim

    Wprowadziłem się w 2011 r. w mojej umowie nie ma ani słowa o możliwości wskazania kolejnego najemcy i cesji partycypacji.
    Czy to oznacza, że jedyną opcją jest zwrot mieszkania do TBSu? Czy można powalczyć?

    #5626

    Anonim

    jakaś jałowa dyskusja, w naszym kraju jest swoboda umów…..
    Zgodnie z art. 29a Ustawy “o niektórych formach popierania budownictwa”, kwota partycypacji nie może przekroczyć 30% kosztów budowy lokalu”. Kwotę tą należy wnieść przed podpisaniem umowy najmu i przed przekazaniem lokalu najemcy. Partycypant może sam wskazać najemcę, jak również może przenieść prawa wynikające z umowy partycypacyjnej na inną osobę cesją praw. (zarządca)
    a tbsy próbują wciskać “kit”

    #5643

    Anonim

    Próbuję znaleźć ten zapis art.29a, gdzie jest wzmianka o wskazaniu najemcy, jak również o możliwości przeniesienia prawa partycypacji na inną osobę i nie wiem, gdzie ten zapis jest, bo na pewno nie w art. 29a.
    Mam jeszcze jedno pytanie do Was. Skoro nie mogę zbyć prawa partycypacji na inną osobę, to czy mogę zmienić najemcę. Aktualnie jestem partycypantem i najemcą mieszkania. W Regulaminie mojego TBSu jest taki zapis: “Przy ocenie warunków mieszkaniowych wnioskodawcy i określenia pierwszeństwa osób, z którymi zostanie zawarta umowa najmu, będą brane pod uwagę następujące kryteria:
    a) osoby wskazane przez partycypantów i osoby partycypujące w kosztach budowy mieszkania, którego będą najemcą
    b) (…)”
    Czy to oznacza, że mogę zrezygnować z najmu, pozostając nadal partycypantem, a wskazać nowego najemcę?

    #5645

    Anonim

    Żaden regulamin nie może być sprzeczny z przepisami ustawy, w przeciwnym razie jest nieważny a zastosowanie ma ustawa.
    a czy te warunki o których piszesz to przypadkiem nie dotyczą nowych mieszkań przyznawanych przez TBS…
    TBSY to taki system okradania ludzi w majestacie prawa…
    zwykłe złodziejstwo, jak chcesz się wyprowadzić to zwrócą Ci tylko partycypacje a co z ratami, które spłacamy, to bezpodstawne wzbogacenie a raczej nawet zwykła kradzież…

    #5665

    Anonim

    W poprzednich postach mniej więcej przedstawiłem swoją sytuację. Mieszkania zostały oddane do użytku w 1999 r., ale Regulamin jaki dostałem, to właśnie z takim zapisem. Mieszkanie przejąłem, jako drugi najemca i partycypant w 2010 r. (regulamin jest z 2011 r.) W poprzednim regulaminie też jest ten zapis. Ale czy jako partycypant i jednocześnie najemca mogę zmienić najemcę i nadal zostać partycypantem?

    #5698

    Anonim

    Witam..mam podobny problem ze szczecinskim tbs-em nastapila zmiana partycypanta tzn scedowałem partycypacje przed rozwodem i nowy partycypant osoba fizycznie obca upowaznila mnie do rozporządzania jego mieniem czyli partycypacja upowanienie jest zlozone w tbs prawobrzeze na podstawie upoważnienia zlozylem pismo dotyczące zmiany obecnego najemcy (bylej zony gdyz rozwod odbyl się w grudniu 2015) eks zona jest najemca od 2003roku a ja jestem jedyna osoba upowaniona przez partycypanta w zw.z rozwodem nie widze dalszej mozliwosci mieszkac z byla zona w jednym lokalu wiec zlozylem wniosek do tbs z upowanienia o wypowiedzenie rozwiązania umowy najmu lokalu zonie ze wskazaniem nowej osoby (wskazalem siebie ) jako przyszlego najemce z która chcialem by tbs zawarl umowę najmu …niestety tbs odmowil twierdzac ze nowy partycypant nie może wskazać nowego najemcę nie ma takiej możliwości..nadto tbs nie widzi podstaw rozwiązania umowy najmu bylej zonie nie widza podstaw gdyż zmiana partycypanta nie uzasadnia zmiany najemcy przecież partycypant np. chciałby by zasiedlila lokal np.osoba z rodziny syn corka a nie osoba obca zresztą jeżeli w 2003 partycypant mogl wskazać przyszłego najemcę to dlaczego teraz nowy nie może tego zrobic .. ?Proszę o pomoc jak można skutecznie wymowic najemcy umowę przez tbs i dlaczego nowy najemca nie może wskazać nowej osoby jako nowego najemcy tym samym pozbawiając go tej możliwości…proszę opomoc pete.eu@o2.pl

    #5729

    Anonim

    A Twój TBS podał jakieś info (przepis), na jakiej podstawie odmówił zmianę najemcy przez partycypanta? Czy to nie TBS podpisuje umowę najmu z najemcą i tylko najemca rezygnując z mieszkania lub nie wywiązując się z płacenia czynszu może zostać pozbawiony praw najemcy i zostanie z nim zerwana umowa najmu?

    #5873

    Anonim

    TAK tylko co w tej sytuacji zrobić??? TBS podpisuje umowę najmu z najemcą i tylko najemca rezygnując z mieszkania lub nie wywiązując się z płacenia czynszu może zostać pozbawiony praw najemcy i zostanie z nim zerwana umowa najmu? Co zrobic by rozwiazac umowę z najemca czyli była zone !

    #5874

    Anonim

    umowa partycypacji jest z 2003 natomiast w 2005 w tbsie partycypant przepisal swoja partycypacje na najemcę czyli najemca był rownoczesnie partycypantem ale po 8latach okazało się niby ze to sprzeczne z przepisami które się zmienily w tbs wiec czy takie oświadczenie z aneksem do umowy jest prawnie ważne jeżeli tak to czy tbs nie powinien decyzja anulować to..?nie tylko ustnie przekazując info osoba zajmujaca się partycypacjami?

Viewing 14 posts - 16 through 29 (of 29 total)

You must be logged in to reply to this topic.