Dziedziczenie mieszkania komunalnego

This topic contains 5 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Kocurek 6 years, 9 months temu.

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #21004

  Matta25

  Witam,
  Pewnie podobnych pytań już było kilka na tym forum, ale podobno każda sprawa jest inna.
  Chciałbym zapytać czy zmieniło się cos ostatnio w prawie odnośnie dziedziczenia mieszkania komunalnego.
  Otóż głównym najemcą mieszkania w którym obecnie przebywam jest moja mama. Mieszkam tam z nią już ponad 30 lat i jestem tam zameldowana wraz z dzieckiem. Pytanie jest takie czy gdyby np. moja mama musiała odejść z tego świata stałabym się głównym najemcą? czy odbywa się to w inny sposób?
  Mama ma umowę na czas nieokreślony, i dawno tego wpłaciła kaucję na to mieszkanie.
  Proszę o pomoc w tym temacie, ponieważ na chwilę obecną nie stać mnie na wykup tego mieszkania, a nie wiem jakie jest teraz prawo bo ostatnio wiele się mówiło o planowanych zmianach i tak naprawdę nie ma informacji czy weszły one w życie.

  Dziękuje
  Pozdrawiam

  #21007

  Dowi

  Nie wiem czy prawo dziedziczenia mieszkania komunalnego zmieniło się czy nie, ale jeśli się nie zmieniło o tak, odziedziczysz to mieszkanie po mamie. Będzie główną najemczynią. Z tego co wiem, to będziesz miała prawo do wykupu mieszkania komunalnego dopiero po 3 latach od stania się głównym najemcą.

  Aby nie kusić losu, radzę Tobie wykupić mieszkanie komunalne póki jeszcze mama jest z Tobą. Proces wykupu to 2-3 miesiące jeśli z papierami wszystko będzie w porządku.

  Pamiętaj, że PiS zawsze może wprowadzić jakieś nowe przepisy odnośnie wykupu mieszkań komunalnych i być może, że możesz wtedy stracić prawo do wykupu mieszkania, a tego przecież nie chcesz prawda? przecież to jak dostać mieszkanie za darmo… lepiej znajdź jakieś pieniądze 🙂 będziesz w życiu o wiele do przodu z kasą 😀

  #21008

  frr

  No lepiej znajdź kasę na wykup komunalnego mieszkania:

  „PiS chce zmiany ustawy o ochronie lokatorów. W ubiegłym tygodniu do konsultacji społecznej trafił projekt, zgodnie z którym prawo najmu mieszkania komunalnego nie będzie już automatycznie dziedziczone. Polacy są oburzeni projektem PiS. Partia chce być postrzegana jako ta, która na pierwszym miejscu stawia politykę prorodzinną. Skąd więc pomysł na taki projekt?

  Rząd chce, żeby samorządy mogły swobodniej dysponować lokalami. Tak tłumaczy swój projekt zmiany ustawy o ochronie lokatorów. Na mieszkania w kolejce czeka 160 tys. rodzin. W tym momencie lokale komunalne są zamieszkałe przez 3 mln Polaków. Dzięki nowemu prawu, mieszkania otrzymają rzeczywiście ci, którzy ich potrzebują”

  Dam sobie rękę uciąć, że pracują właśnie nad taką ustawą w zaciszu sejmu. Dziedziczenie mieszkania komunalnego na razie jest po staremu, tylko nie wiadomo jak długo heh…

  PiS chce kontrolować sytuację materialną każdej osoby która to mieszkanie odziedziczy żeby wyeliminować przypadki, gdzie nowi najemcy po zmarłej mamie czy babci, są zamożni i stać ich na kupno lub wynajem mieszkania…

  Często ludzie wykupują mieszkania, czekają 5 lat i sprzedają je z ogromnym zyskiem, PiS chce to ukrócić!

  #21009

  Matta25

  Dzieki za informacje.

  Wracajac do cytatu od FRR:
  PiS chce zmiany ustawy o ochronie lokatorów. W ubiegłym tygodniu do konsultacji społecznej trafił projekt, zgodnie z którym prawo najmu mieszkania komunalnego nie będzie już automatycznie dziedziczone. Polacy są oburzeni projektem PiS. Partia chce być postrzegana jako ta, która na pierwszym miejscu stawia politykę prorodzinną. Skąd więc pomysł na taki projekt?

  Rząd chce, żeby samorządy mogły swobodniej dysponować lokalami. Tak tłumaczy swój projekt zmiany ustawy o ochronie lokatorów. Na mieszkania w kolejce czeka 160 tys. rodzin. W tym momencie lokale komunalne są zamieszkałe przez 3 mln Polaków. Dzięki nowemu prawu, mieszkania otrzymają rzeczywiście ci, którzy ich potrzebują”

  Z tego co kojarze przepisy te miały się zmienić jeszcze w 2016 roku ale nic z tego nie wynikło. I właśnie moje pytanie było tak czy aby na pewno te przepisy nie weszły jeszcze w zycie.

  Dzieki

  #21011

  frr

  Ponoć nie weszło to w życie, a co jeśli PiS obejdzie przepis jakoś inaczej i nie będzie możliwe już wykupienie mieszkania komunalnego? albo nałożą jakieś ograniczenia co do wysokości bonifikaty (zniżki) ?? Śpiesz się dziewczyno póki jeszcze można mieć mieszkanie za pół darmo! Nie wiem, jedź nawet na zbiór ogórków do Niemiec czy szparagów… opcji na jednorazowy zarobek jest sporo, trzeba ruszyć mózgownicą!

  #21037

  Kocurek

  Najem nigdy nie był i nie jest dziedziczny! Jako spadkobierca dziedziczysz jedynie wierzytelność z kaucji, którą wpłaciła mama. Wydaje się, że jako córka najemcy, zamieszkująca z nim stale do chwili śmierci, masz prawo do wstąpienia po jego śmierci w stosunek najmu. Zamiast artykułów prasowych, lepiej polegać na przepisach, w tym przypadku art. 691 kc:
  Art. 691 KC § 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

  § 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

  § 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

  § 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.

  § 5. Przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.

  Pozdrawiam!

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)

You must be logged in to reply to this topic.