Cesja partycypacji w PTBS

This topic contains 10 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Anonim 10 years, 11 months temu.

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #548

  Anonim

  Witam
  Od 2000 r. mieszkam w mieszkaniu PTBS w Poznaniu. Zgodnie z zapisami umowy PTBS miał zwracać po 10 latach wpłaconą partycypację. W między czasie PTBS zaproponował nową umowę partycypacji. Polegało to na zatrzymaniu partycypacji w PTBS i rewaloryzację jej począwszy od 2011 r. W nowej umowie jest zapis ,który daje partycypantowi pierwszeństwo we wskazaniu nowego najemcy. I tu pojawia się mały problem. Mam zamiar w tym roku albo na początku przyszłego chcę się wyprowadzić z PTBS i wskazać za odstępne nowego najemce. Niestety w umowie jest w jednym z punktów napisane, że cesji partycypacji można dokonać tylko za zgodą PTBS. Jak się dowiedziałem PTBS nie wydaje zgody na cesje partycypacji. Czy ktoś wie jak można obejść ten zapis w umowie?

  #2739

  Anonim

  .

  #2742

  Anonim

  tez chcialbym sie dowiedziec !

  #2753

  Anonim

  Zmiany do ustawy wprowadzają zapis :
  Partycypant może dokonać cesji na obecnego najemce bez zgody tbs

  #2775

  Anonim

  jestem ciekawa w którym artykule ustawy jest mowa o tym, że partycypant może dokonać cesji na obecnego najemcę? proszę nie wprowadzać ludzi w błąd, bo jeszcze dodatkowo istnieje coś takiego jak swoboda kształtowania umów.

  #2821

  iwona91
  Participant

  Ustawa reguluje kwestię odstąpienia mieszkania. Wystarczy tylko poczytać. Każdy kto podpisał umowę z TBS po 2004 r. ma prawo do odstąienia mieszkania. Jeżeli w swojej umowie znalazł taki zapis który zabrania mu przeniesienia praw na osobę trzecią to jest zapis niedozwolony!!!! SN w swoim orzeczeniu z 27/10/2006 r wprost wyraził pogląd iż takie zapisy naruszają równowagę kontraktową stron i zabronione jest ich stosowanie. Każdy TBS który stosuje takie zapisy działa niezgodnie z prawem.

  #2822

  iwona91
  Participant

  W przypadku mieszkań TBS dziennik ustaw reguluje brzmienie umów, a swobodę kształtowania umowy można zastosować przy sprzedaży roweru, a nie nabywając mieszkanie.

  #2823

  Anonim

  Czy można prosić o jakiś dokładniejszy namiar na orzeczenie SN? Szukałem w bazie SN, ale bezskutecznie. Będę ogromnie wdzięczny.

  #2824

  iwona91
  Participant

  27/10/2006 sygn.akt I CSK 173/06

  Mój TBS też zastosował klauzulę o braku możliwości cedowania umowy. Wystąpiłam do Sądu, na posiedzeniu niejawnym unieważniono paragraf w umowie.

  #2825

  Anonim

  Ja nową umowę podpisałem w 2009 r. Czyli rozumiem ,że taki zapis w umowie jest niezgodny z orzeczeniem sądu i mogę domagać się od PTBS zmiany tego zapisu ?

  #2827

  Anonim

  Obawiam się, ze nie wyraża zgody na zmianę umowy, ale proszę próbować. Gdyby był problem SO ul. Czerniakowska 100

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)

You must be logged in to reply to this topic.