Nowa ustawa o TBS – możliwy wykup na własność

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nową ustawy o TBS. Możliwość wykupu mieszkań na własność to jedna z głównych pozycji, która ma się pojawić w przygotowywanej ustawie, na którą czekają najemcy TBS. Będzie można wykupić, ale…

Mieszkania będą mogły wykupić osoby, które wpłaciły partycypację, a następnie spłaciły w czynszu kredyt zaciągnięty na budowę tego lokalu. W praktyce potrwa to nawet kilkanaście lat, chyba że lokator zdecyduje się spłacić kredyt wcześniej.

Wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń zastrzegł że wykupić lokal będzie można nie wcześniej niż przed upływem dziesięciu lat od jego zasiedlenia.

Jednak sama spłata kredytu nie wystarczy. Ministerstwo ma zamiar wprowadzić dodatkowo opłatę za wykup. Jej wysokość nie jest jeszcze znana.

Ponadto TBS będzie decydować, czy sprzedawać swoje mieszkania czy nie. Jeżeli już się na to zdecyduje to pierwszeństwo nabycia będzie przysługiwało najemcy.

W nowej ustawie zmienią się zasady naliczania czynszu. Czynsz obliczany byłby nie jak do tej pory na podstawie wysokości wartości odtworzeniowej lokalu, ale według przepisów podobnych do tych z ustawy o ochronie lokatorów. Jak podkreśla minister Styczeń: – Czynsz ma być odzwierciedleniem kosztów utrzymania lokalu.

Przy pracy nad nowymi przepisami trwają również dyskusje dotyczące zasad kredytowania inwestycji TBS-ów po likwidacji Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Według nowej koncepcji część kosztów budowy lokali ma być pokrywana ze środków publicznych, m.in. pochodzących od państwa i gmin.

Koniecznie sprawdź  Więcej zapłacimy za wywóz śmieci

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*