Zmiany w odstąpieniu TBS

This topic contains 4 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Bonia 6 years, 9 months temu.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #17825

    sylwia

    Czy ktoś z Państwa słyszał, że TBS Warszawa Praga Południe ma wprowadzić zmiany dot. wskazywania nowego najemcy. Z tego co się dowiedziałam są projekty i prace nad tym aby TBS można było oddać tylko do TBS. Więc wszystko co się włożyło w remonty i wyposażenia przepada……oddają tylko wkład i kaucję. Na to wygląda ze TBS już się nie opłaca…………czy tak można, pewnie tak

    #17826

    asaaaa

    TBS się nie opłaca. Lepiej zapłacić więcej na rynku ale bez partycypacji, kaucji i td. Trzeba pamiętać, że w TBSach wybudowanych po 2009 bez kredytu z BGK to kaplica. Zgodnie z nowelizacją ustawy z 2015 r to już nie są TBSy. Czynsz może być dowolny w przypadku nowego najemcy. TBSy o tym wiedzą ale nie stosują tego dla nowych najemców jeszcze bo wtedy musieliby oddać partycypację staremu najemcy a nowemu wynająć bez partycypacji -a wiadomo nie mają kasy.

    #17866

    kma

    Zasadnicza kwestia: PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ
    a nowe zasady nie mogą być ustalane indywidualnie przez tbsy lecz przez ustawodawcę. I tak nie może dokonać zmian w umowie partycypacji. Nadrzędne są zapisy w umowach !!

    #17926

    asas

    Zmian w umowie partycypacji nie można dokonać. Tylko z punktu nabywcy partycypacji bo co komu taka partycypacja (dotyczy mieszkań wybudowanych bez kredytu z BGK) jak nie ma ona żadnej wartości -bo może być stosowany czynsz rynkowy. Ustawodawca w 2015 postawił sprawę jasno-ci co mają umowy najmu to dla nich prawo się nie zmienia. Podkreślam umowy najmu zawarte.Dla nowych najemców TBSem jest tylko to mieszkanie które sfinansowana przy pomocy kredytu z BGK. Inne (mimo, że TBS wybudował) nie podleają ustawie o TBS. Nie podlegają-to przepisy ogólne czyli czynsz rynkowy. TBS udają że nie widzą problemu bo nie stać ich na odkupienie partcypacji. Muszą oddać pieniądze za partycypację a od nowego najemcy nie mogą już jej żądać.

    #18239

    Bonia

    Nie mam mieszkania na zasadach partycypacji, ale jestem najemcą mieszkania na starych zasadach komunalnych i zapoznałam się z regulaminem TBS, ponieważ myslałam o nabyciu lepszego mieszkania. Z tego co mówi regulamin to nowy najemca musi wpłacić partycypację i kaucję, natomiast poprzedni najemca musi mieć zwróconą partycypację i kaucję w ciągu następnych 12 miesięcy. Poprzedni partycypant ma tylko prawo(wyróżnienie) do wskazania nowego partycypanta. Cały problem to okres(rok) oczekiwania na zwrot dość pokaźnej partycypacji. Sądzę, że to jasne postawienie sprawy i każdy przed podpisaniem umowy wiedziałby z czym się ma zmierzyć. Podejrzewam tylko, że jak to „Polak potrafi” zawsze musimy coś namieszać włączajac osoby trzecie i stąd późniejsze kłopoty. A do tego jeszcze odstępne takiej partycypacji musi przynieść dodwojone dochody.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.