Wskazywanie kandydatów na najemców

This topic contains 13 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Bogdan 7 years, 4 months temu.

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #1026

    Anonim

    Witam.
    Interesuje mnie czy ktoś zetknął się z podobną do opisanej sytuacją. W umowie w sprawie partycypacji z 2003 r. w jednym z istniejących TBS – ów zawarto klauzulę, wedle której prawo partycypanta i jego następcy do wskazywania kolejnych kandydatów na najemców wynosi łącznie 10 lat od dnia podpisania umowy. Umowa stanowi ponadto, że utrata tego naprawa następuje m.in. w sytuacji zbiegu prawa wskazywania kandydata na najemcę z prawem najmu lokalu będącego w dyspozycji partycypanta. Oznacza, to że najemca nie może być jednocześnie partycypantem. Tego rodzaju zapis wyklucza najemcę z grona osób, które mogą się ubiegać i wykup mieszkania! Tak bowiem stanowi obowiązujące prawo. Dalszym negatywnym skutkiem wynikającym z takiej umowy jest brak możliwości ubiegania się o zwrot wniesionej kwoty partycypacji przy zwrocie mieszkania do TBS. Taki zwrot przysługuje bowiem najemcy, który taką partycypację wpłacił.
    Czy ma ktoś podobne problemy i pomysły na rozwiązanie tej sprawy ?
    pozdrawiam

    #4980

    Anonim

    złóż podpisaną z tbs-em umowę do ekspertyzy przez uokik, trwa to trochę ale wiele tbs-ów w polsce zawiera w umowach tzw. klauzule niedozwolone, które godzą w dobro konsumentów. zapis, o którym mowa wydaje się być krzywdzącym z punktu widzenia najemcy-nie partycypanta. myślę, że warto pokusić się o taką ekspertyzę umowy gdyż może ona być najzwyczajniej nieważna w świetle prawa

    #4981

    Anonim

    Dziękuję za podpowiedź. Zastanawiam się kto powinien zwrócić się w tej sprawie do UOKiK. Partycypant, który jest stroną umowy, najemca czy też może wspólnie lub nie ma to w ogóle znaczenia.
    pozdrawiam

    #4982

    Anonim

    jeżeli jesteś najemcą występującym w umowie z imienia i nazwiska masz prawo wystąpić do uokik gdyż jesteś stroną umowy (ja jako partcypant miałem w umowie wpisanych najemców, którzy ze mną oficjalnie mieszkali)

    #11462

    Lokator

    ja Właśnie tego nie rozumiem zapisu w umowie, czyli po 10 latach ja nie mam prawa wskazać nowego najemcy ?

    #11463

    quba

    W 2003 nie było regulacji dotyczących partycypacji stąd zastosowana została zasada swobody zawierania umów. Nie ma możliwości na tamtą chwilę kwestionowania zapisów umowy gdyż partycypacja została uregulowana dopiero w 2005 lub 2006 roku.
    Tak czy siak próbować pisać do UOKiK.

    #11465

    Lokator

    ale co to tak na ” chłopski rozum” znaczy ten zapis 10 lat. Jakie konsekwencje są tego zapisy dla najemcy oraz partycypanta ?. Bo to, że w przypadku takiej umowy gdzie partycypant nie może być jednocześnie najemcą to wiem i wtedy teoretycznie nie ma możliwości w przyszłości wykupu takiego mieszkania.

    #11467

    quba

    Tak i o tym mówiono podczas omawiania projektu ustawy.
    Wykupić nie będą mogły osoby niebędące jednocześnie najemcą i partycypantem.

    #11468

    kasia

    wykupienie tbsów nigdy nie będzie możliwe, prędzej zbankrutują niż je wykupisz, to już pewne…

    #11479

    NajemcaPruszków

    Witam,

    Mam dokładnie ten sam problem. Jestem najemcą, a mój ojciec partycypantem. TBS wybudowany w 2003 roku, w 2004 oddany do użytkowania (zasiedlony), wpis w umowie brzmi, że nie można od momentu zasiedlenia po upływie 10 lat wskazywać kolejnego najemcy przez partycypanta, tym samym nie można nawet jeśli wniosło się partycypację scedować jej na najemcę. Dodatkowo jeśli chciałbym opuścić mieszkanie, partycypantowi nie należy się zwrot wniesionej kwoty partycypacji. Jak określiła to pani w TBS Pruszków partycypacja uległa przepadkowi.

    Wygląda na to, że jest to NACJONALIZACJA i wywłaszczenie w biały dzień!!!

    Mam pytanie, czy autorowi tego wątku udało się coś uzyskać w UOKiK-u?
    Czy takie wpisy w umowie były dozwolone?

    #11480

    krips

    z całym szacunkiem, ale dlaczego podpisałeś taką umowę, zgodnie z która przepada partycypacja?

    #11482

    Bogdan

    Ktoś wie jak się sprawa zakończyła? Mam ten sam problem …

    #11484

    rowalt

    Szanowni Państwo. TBSy budują drożej niż developerzy (sam koszt budowy) a działka na ogół wniesiona jest aportem jako kapitał zakładowy. Nie ma możliwości wykupu bo jak. Cofnąć działkę z kapitału zakładowego TBS-u. On nie jest TBSu tylko udziałowca np. samorządu.

    #11486

    Bogdan

    Rowalt,

    Nie piszemy tu o wykupie a o odsprzedaży udziału/partycypacji względem zapisów w umowie.

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)

You must be logged in to reply to this topic.