Witam,w lipcu znalazłam nowego najemcę na moje mieszkanie Pan od razu zfinalizow

This topic contains 6 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  quba 7 years, 7 months temu.

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #11372

    Pipsunia

    Witam, w mieszkaniu tbs przerobiłam pomieszczenie które było przedpokojem na kuchnię instalacje były przerabiane przez osoby z uprawnieniami. Przez 14 lat kiedy mieszkałam w tym mieszkaniu były robione przeglądy instalacji gazowej elektrycznej i kominiarskiej nikt nigdy nie miał żadnych zastrzeżeń. W lipcu tego roku znalazłam nowego najemcę na moje mieszkanie i jemu bardzo odpowiadał taki układ pomieszczeń dodatkowo zapłacił mi za meble oraz wyposażenie rtv i agd.

    Zdając mieszkanie nikt nie miał zastrzeżeń że jest to nie przepisowe mam tylko w protokole zdawczym lokalu adnotację że przedpokój stanowi kuchnię , dowiedziałam się że nowy najemca nie może od razu wprowadzić się do mieszkania bo TBS będzie przenosił kuchnię w miejsce gdzie pierwotnie miała być a kosztami remontu zostanę obciążona z kaucji dodam tylko że meble które były w mojej przerobionej z przedpokoju kuchni są w zabudowie robione na wymiar tego pomieszczenia i nie będą pasowały do nowej kuchni. Czy TBS może dokonywać takich zmian gdy nowy najemca zapłacił za mieszkanie w takim stanie w jakim mieszkałam?  Nowy najemca wspomniał, że może odstąpić od umowy.

    #11373

    quba

    Art. 6d.
    Najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu.
    Art. 6e.
    2. Wynajmujący może żądać usunięcia ulepszeń wprowadzonych przez najemcę z naruszeniem art. 6d i przywrócenia stanu poprzedniego, jeżeli nie naruszy to substancji lokalu, albo ulepszenia zatrzymać za zwrotem ich wartości uwzględniającej stopień zużycia według stanu na dzień opróżnienia lokalu.

    U mnie, w przypadku chęci pozostawienia ścian w tapetach czy farbach w protokole pisało się że ściany są białe. Takie chciał nowy najemca, niemniej jednak po jego wyprowadzce ściany nadal powinny zostać przynajmniej pobielone.
    Nie ma takiego obowiązku i ze wszystkim można się dogadać jednak myślę, że na to musiał by wpłynąć nowy najemca.

    #11374

    pipsunia

    Dziękuję za szybką odpowiedź,w takim razie mam jeszcze jedno pytanie czy przy zdawaniu mieszkania nie powinnam zostać poinformowana że takie przeróbki są nie zgodne z przepisami i TBS nie powinien odebrać protokołem tego mieszkania?, a mnie poinformować o tym że trzeba przerobić pomieszczenia zgodnie z planami na własny koszt.Nie godzę się na robienie przeróbek przez TBS bo wiem że koszty tych remontów będą policzone dużo więcej niż zrobiłabym to sama na własną rekę

    #11375

    quba

    Tak, powinnaś mieć taką możliwość jak przywrócenie rzeczy do stanu pierwotnego.
    U mnie się to tak odbywa, że robi to najemca lub TBS na jego koszt.

    #11376

    quba

    Zgodnie z ust. 2 art. 6e wynajmujący może żądać przywrócenia stanu faktycznego, zatem jeżeli stan faktyczny przywracasz we własnym zakresie to wypełniasz treść ww. przepisu. Tylko brak Twojej zgody na przywrócenie stanu pierwotnego lub twoja zgoda na przywrócenie go przez TBS upoważnia TBS do wykonania tego działania.

    #11381

    pipsunia

    Bardzo dziękuję za pomoc chyba udało mi się załatwić sprawę pozytywnie ale nurtuje mnie jeszcze jeden temat chodzi oczywiście o pieniądze ,nowy najemca przelał już pieniądze za moje mieszkanie (partycypacja i kaucja)na konto tbs jak długo mogę czekać na zwrot swojego wkładu ??? wiem że jeśli zdawałabym mieszkanie bezpośrednio do tbsu to mają rok czasu na to żeby zwrócić mi pieniążki a jak jest w takim przypadku jak mój że od razu dostali za nie pieniążki???

    #11382

    quba

    Art. 29a. 4. W przypadku gdy umowa najmu uzależnia termin zwrotu kwoty partycypacji od zawarcia umowy najmu danego lokalu z następnym najemcą, zwrot kwoty partycypacji następuje z dniem zawarcia tej umowy, jednak nie później niż w terminie, o którym mowa w ust. 3.

    Jeżeli nie uzależnia to termin wynosi do 12 miesięcy.

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)

You must be logged in to reply to this topic.