Umowy partycypacyjne z 2003 i 2004 roku.

This topic contains 2 odpowiedzi, has 0 głosy, and was last updated by  Anonim 9 years, 9 months temu.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #907

    Anonim

    .

    #4473

    Anonim

    Szanowni Państwo,
    opiszę swoją sytuację i proszę o pomoc.
    Moja Mama była partycypantem i wskazała mnie jako głównego najemcę. Umowa o partycypację była podpisana w trakcie zmiany ustawy o TBS w 2004 roku. TBS, przed podpisaniem umowy stwierdził, że nie ważne kiedy umowa zostanie podpisana – ustawa nakazuje zwrot kosztów partycypacji. Jakże bardzo się zdziwiliśmy kiedy ustawa określiła zwrot kosztów partycypacji do przedsięwzięć inwestycyjno-budowlanych objętych wnioskami wstępnymi o udzielenie kredytu ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, złożonymi począwszy od dnia 1 stycznia 2005 r.!!! Na dodatek w umowie o kosztach partycypacji jest napisane, że partycypant ma jedynie prawo do wskazywania najemców przez 10 lat!!! Moja Mama zmarła kilka lat temu. Proszę o odpowiedzi na poniższe pytania:
    1. Czy na podstawie aktu dziedziczenia po Mamie jestem teraz partycypantem?
    1. Czy kwota partycypacji wpłacona przez moją Mamę (ok. 50 000 zł) przepadła?
    2. Czy tracę możliwość wskazywania najemców po 10 latach? Jaki jest wtedy mój status?
    3. Czy TBS mógł w umowach stosować takie zapisy? Jeżeli nie, to co można jeszcze zrobić?
    4. Czy przy zdawaniu mieszkania (np. po 15 latach mieszkania) mogę liczyć na jakiś zwrot kosztów z TBS? Czy są jakieś inne sposoby odzyskania tych pieniędzy?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

    #4474

    Anonim

    1. na podstawie przeprowadzonego postępowania spadkowego tak – znaczy nie z urzędu, musisz o to wystąpić, partycypacja podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych kc,
    1a. Zależy co masz wpisane w umowie – w tamtych czasach umowy zawierało się na zasadzie swobody umów. Albo było albo nie. Jeżeli nie było nic o zwrocie to go być nie musiało. Możesz za to przenieść prawo do partycypacji cesją czyli w skrócie znaleźć kogoś chętnego na mieszkanie kto za określoną ilość złotówek wstąpi w Twoje miejsce,
    2. Dalej jesteś partycypantem tylko w przypadku rozwiązania umowy najmu TBS ma pierwszeństwo w jego wskazaniu,
    3. Tak mógł. Zmiana – porozumienie stron lub dowiedzieć się w UOKiK czy jest jakaś możliwość odzyskania pieniędzy (tego nie wiem),
    4. W tym przypadku tylko zwrot kaucji w wysokości zależnej od zawartej umowy najmu.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)

You must be logged in to reply to this topic.