TBS Grudziądz – cesja / odstąpienie partycypacji możliwe ?

This topic contains 8 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Anonim 7 years, 11 months temu.

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #1158

    Anonim

    Witam, czy komuś w Grudziądzkim tbsie udało się odstąpić lub przejąć mieszkanie osobie wskazanej przez najemcę lub współlokatorowi ? mieszkanie mamy trochę urządzone i nie chcielibyśmy wszystkiego zabierać (np meble wykonane na wymiar), a odstąpić osobie której mieszkanie się spodoba, pozdrawiam i proszę o poradę ewentualnie jak to wykonać

    #6077

    Anonim

    Musisz zrobić cesję na osobę którą wskazujesz do zamieszkania, osoba ta oczywiście musi spełniać wymagania partycypacyjne, sprawdź tutaj: https://tbs24.pl/cesja-partycypacji.html

    #6078

    Anonim

    To chyba nie jest istotne w którym mieście znajduje się TBS, je wszystkie chyba obejmuje ustawa z 1995 roku dotycząca budownictwa mieszkaniowego. Musisz także wiedzieć, że należy zapłacić 1% podatku za sprzedaż prawa majątkowego do mieszkania.

    #6079

    Anonim

    Witam, bardzo dziękuje za szybką odpowiedz. Dla mnie to jest logiczne że mógłbym odstąpić mieszkanie np znajomemu który spełnia wymagania tbsu, ale wiem że często robią problemy, jednakże tbsy obejmuje ustawa ogólnopolska. Jeśli chodzi o ten 1% dotyczy zapłaty podatku od ewentualnego zysku jaki zyskałem powyżej kwoty której bym normalnie otrzymał przy oddaniu mieszkania ? czy od całości kwoty ? pozdrawiam

    #6080

    Anonim

    po krótkiej lekturze wyszło mi na to, że jak nie ma zakazu w umowie najmu odnośnie cesji partycypacji to jest oznaka, że można to wykonać, dobrze zrozumiałem ? Jeszcze mam jedno pytanko a jak wygląda odzyskanie pieniędzy ? kwota za partycypacje przechodzi przez tbs czyli nowy najemca wpłaca pieniążki do tbsu a ja w tym momencie otrzymuję zwrot od tbsu czy kwestia wygląda tak, że umowa zostaję tylko przepisana w tbsie a ja muszę się dogadać z nowym najemcą ? pozdrawiam

    #6081

    Anonim

    Ze znanych mi przypadków cesji w TBS-ie każdorazowo podczas przekazania mieszkania innemu najemcy wymagana była pisemna zgoda Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W takim wypadku podejrzewam, że również kwota partycypacji była każdorazowo wypłacana z TBS-u i każdorazowo wpłacana przez przyszłego najemcę. Jeśli będzie się Pan starał o zwrot partycypacji to po złożeniu wniosku, TBS ma 12 miesięcy na wypłatę pieniędzy na wskazany rachunek bankowy.

    #6082

    Anonim

    1% podatku tzw PCC zapłaci nowy najemca od kwoty partycypacji a Pan jako sprzedający musi udać się do Urzędu Skarbowego aby zapłacić podatek od odstępnego.

    Jest to podatek od osób fizycznych.

    #6087

    Anonim

    To teraz nie wiem czy najpierw pisać o zgodę o cesję czy składać odrazu wniosek do tbsu jak już kogoś znajdę, co myślicie ? pozdrawiam

    #6104

    Anonim

    Witam, a jeszcze jedno pytanko jest jakieś rozwiązanie żeby komuś podnająć mieszkanie ? osobie obcej lub rodzinie ? pozdrawiam

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)

You must be logged in to reply to this topic.