TBS a zwrot zwaloryzowanej Kwoty partycypacji ( wyliczenie )

This topic contains 38 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Anonim 7 years, 11 months temu.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 39 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #1049

    Anonim

    Witam,
    Nie dawno zdałem mieszkanie TBS w Legnicy.
    Kwotę partycypacyjną w wysokości 15% wartości odtworzeniowej lokalu wpłaciłem w 2008r. Teraz w 2015r. oddali mi wniesioną kwotę partycypacji powiększoną o około 300zł.

    W umowie mam wzmiankę ,cytuję ” W dniu zwrotu kwota partycypacji odpowiadać będzie kwocie stanowiącej odsetek aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu równy udziałowi wniesionej kwoty partycypacji w koszach budowy lokalu”

    Dodam, że wartość odtworzeniowa mieszkania w woj. dolnośląskim 1m2 urosła od 2008.r z około 3000zł do 3720zł więc wyliczyłem ,że kwota waloryzacji powinna wynosić około 6000zł , a nie żadne 300zł.

    Czy mam rację ?

    #5077

    Anonim

    Najważniejszym czynnikiem jest ustalenie w jakiej wysokości była wpłacona partycypacja – czy to nowa nieruchomość czy „brałeś po kimś”?
    Jeżeli nowa to partycypację wpłacałeś po kwocie wybudowania metra kwadratowego, która mogła być wyższa niż wartości odtworzeniowe.

    Łatwiej by to było ocenić mając więcej danych.

    #5078

    Anonim

    Jeżeli masz tylko kwotę ogółem to zrób tak
    X * 100 / 15 = Y
    X – kwota partycypacji wpłaconej
    Y – kwota za całość mieszkania (100%)

    Y / m2 mieszkania (z umowy) = Z
    Z – cena jednego 1m2 od którego była wyliczana partycypacja

    i teraz jeżeli załóżmy że wpłaciłeś kwotę 30.000zł przy mieszkaniu 50 m2 to:
    X = 30.000 zł
    30.000 zł * 100 / 15 = 200.000 zł
    Y = 200.000 zł
    200.000 zł / 50 m2 = 4.000 zł

    W tym przypadku zakładając, że kwota odtworzenia jednego metra wynosi 3.720 zł, otrzymał byś tylko to co było wpłacone.

    #5079

    Anonim

    Ale załóżmy, że wpłaciłeś kwotę 25.000 zł to:

    X = 25.000 zł
    25.000 zł * 100 / 15 = ~166.666,67 zł
    Y = 166.666,67 zł
    166.666,67 zł / 50 m2 = 3.333,33 zł

    Kwota wartości odtworzeniowej jednego metra wynosi 3.720 zł więc:
    3.720 zł – 3.333,33 = 386,67

    Wyliczoną kwotę mnożysz razy % wpłaconej partycypacji oraz metraż mieszkania:
    386,67 zł * 15% * 50 m2 = 2.900,03 zł

    i o taką kwotę więcej w tym przypadku powinna być wypłacona partycypacja.

    #5080

    Anonim

    Dziękuję za odpowiedz. Tak zgadza się jest tak jak quba napisał usiłują mnie orżnąć na większą sumkę.

    #5081

    Anonim

    Tbs Kamienna góra policzyli wskaźnik około 650zł niższy niż jest obecnie…. , opiszę później jeszcze jak wyglądał rozwój tej sprawy. Trzeba bardzo uważnie czytać i sprawdzać dokumenty od nich…

    #5084

    Anonim

    Pamiętaj, że partycypacja zwracana jest po wskaźnikach obowiązujących na dzień zwrotu.
    Zmienia się co kwartał więc musisz jeszcze sprawdzić z jaką datą Ci wypłacili i jakie wskaźniki wtedy obowiązywały.

    #5085

    Anonim

    Dla tego przykładu jeżeli partycypację wypłacili Ci do 31.03.2015 r. to wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia jednego metra jaki powinien być zastosowany to kwota 3.720,00 zł, natomiast jeżeli zwrotu dokonano po 01.04.2015 r. to już według stawki 3.631,00 zł.

    #5112

    Anonim

    Czy TBS wyliczył tę kwotę do oddania uwzględniając w niej amortyzację sprzętów?

    Ja też oddawałam mieszkanie z TBS po 5 latach używania i i mieliśmy odzyskać z partycypacji chyba 2000 zł więcej. I rzeczywiście nam tę kasę oddali. Ale za to odliczono nam z kaucji jakieś 3000 zł amortyzacji za wyposażenie, które używaliśmy (wanna, kuchenka, panele itd.).

    #5114

    Anonim

    A co w przypadku gdy wybudowanie metra kwadratowego, była wyższa niż wartości odtworzeniowe? I czy Tbsy mogą potrącić z partycypacji jakąś kwotę, na przykład za uszkodzenia wynajmowanego mieszkania? Właśnie próbuję zdać mieszkanie i inspektor czepia się o najmniejsze szczegóły, trwa to już prawie miesiąc, i cały czas dostaję kolejne pisma z usterkami do naprawy.

    #5115

    Anonim

    Jeżeli jest niższa to należy się w kwocie wpłaconej.
    Co do potrącenia, od tego jest wpłacona kaucja a nie partycypacja.

    #5884

    Anonim

    Witam, chcę zrezygnować z mieszkania w TBS na jaką kwotę waloryzacji partycypacji mogę liczyć .Pozdrawiam

    #5885

    Anonim

    Generalnie dużo zależy od tego jak długo mieszkasz. Ja zajmuję lokal od 4 lat, więc wyszedłbym na minusie ok 10% w stosunku do tego co wpłaciłem, nie licząc inflacji itp. Jeśli masz taką opcję to lepszym rozwiązaniem jest „sprzedaż” czyli wskazanie kolejnego najemcy i cesji partycypacji, jeśli pozwala na to umowa.

    #5921

    Anonim

    Witam serdecznie.
    Dnia 3.03.16 zdałam mieszkanie tbs,obecnie czekam na zwrot partycypacji i kaucji. Nie wiem ile dostanę i liczyłam już na kilka sposobów ale mądrzejsza nie jestem. Może mógłby mi ktoś pomóc.

    Wprowadziłam się do nowego tbs w listopadzie 2009r. Wpłaciłam partycypację (30%)-52.000 oraz kaucję(10-krotny czynsz-6.300)-mieszkanie 60,19 mkw.Wskaźnik przeliczeniowy na wielkopolskę marzec 2016- 3.821zł. Nadmienię, iż na protokole zdawczym mam zabrane po 30% zużycia za prysznic i kabinę,zlew w łazience, kibelek a nawet (korek-odpływ w scianie od pralki). Tbs nie prosiły o nowy adres do korespondencji, dziwi mnie to gdyż teraz nie wiem czy dostanę jakieś pismo z obliczeniem kwoty itp Może to ja powinnam wystąpić z jakimś pismem-prośbą do tbs o obliczenie?

    Czy może ktoś z Państwa mi pomóc i obliczyć ile dostanę,słyszałam że podobno będę stratna.

    #5924

    Anonim

    Co masz napisane w umowie odnośnie zwrotu partycypacji i kaucji?

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 39 total)

You must be logged in to reply to this topic.