rozliczenia roczne na Bemowie

This topic contains 8 odpowiedzi, has 0 głosy, and was last updated by  Anonim 10 years, 6 months temu.

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #754

    Anonim

    .

    #3597

    Anonim

    Napiszcie proszę jakie macie zwroty lub niedopłaty z rozliczeń rocznych za media w TBS-ach.U mnie jest niedopłata 370 zł choć nie przekroczyłem poboru wody na które płacę zaliczki (średnie zużycie to połowa prognozy wpłacanych zaliczek ) ale podobno płaci się dwa razy za zużycie wody zimnej i tyle samo za podgrzanie jej, nie wiem jak to możliwe ale chciałbym dowiedzieć się jak inni mają? ogrzewanie centralne to zaliczki wpłacane za 1GJ – 29zł a w rozliczeniu prawie 45 zł za 1GJ bo ponoć były ogólnie duże koszty na cały budynek. Proszę o odpowiedzi jak to widzicie i jak jest u Was w rozliczeniach.

    #3598

    Anonim

    nie rozumiem opisu rozliczenia wody. Napisałeś mało jasno a w tym mógł bym ci pomóc. Co do centralnego to koszt 1GJ zazwyczaj jest globalny i ustalany przez przedsiębiorcę dostarczającego ciepło. Normalna cena to w granicach 50-70zł

    #3601

    Anonim

    co do wody to płacę zaliczki miesięczne za 8 m3 zimnej wody z czego według liczników wykorzystuję 4,7 m3 ( średnia miesięczna ) i mam niedopłatę za wodę.Podobno płacimy za zużycie wody w moim przypadku za 4,7 m3 zimnej wody plus tyle samo tz.za 4,7 m3 za podgrzanie tej wody plus dodatkowo za ciepłą wodę.Nie bardzo to rozumiem bo w sumie nigdy się nie wgłębiałem w te rozliczenia ale dziwi mnie że według liczników powinienem mieć zwrot za wodę a mam niedopłatę.A co do kosztów centralnego to czy nie powinno być liczone ze stawki , która jest na aneksie a nie dopiero wtedy jak są znane całe koszta budynu , które są podzielone na lokatorów ??

    #3606

    Anonim

    Najciekawsze jest naliczanie opłaty stałej od ciepłej wody i liczona jest od m/2 ,kompletny w tym brak logiki .Opłata stała od ciepłej wody od m/2 mieszkania , logicznie powinna być liczona (jeśli w ogóle) od osoby.

    #3616

    Anonim

    Woda zimna to – woda zimna + ścieki
    Woda ciepła to – woda zimna + ścieki + podgrzanie.

    Jeżeli zużywasz wg liczników 4,7 zimnej i 4,7 ciepłej to w sumie zużywasz:
    woda zimna – 9,4m3
    ścieki – 9,4m3
    podgrzanie – 4,7m3

    co do c.o. rozliczasz się poprzez ciepłomierze czy podzielniki na grzejnikach?

    #3617

    Anonim

    co do opłaty stałej (jeśli w ogóle) to powinna być rozliczana do ilości zużytej wody. Ciepła woda rozliczana jest przeważnie kwartalnie. Najwygodniejszym sposobem jest rozliczanie stałej i zmiennej razem oraz podniesienie zaliczki.
    Wtedy opłata będzie odzwierciedlała faktyczną cenę wody dla każdego natomiast przy rozliczaniu na mieszkanie nie ma zasadności w ogóle. Mogę przecież sobie zamontować podgrzewacze elektryczne?!

    #3619

    Anonim

    C.O rozliczam według ciepłomierzy.

    #3620

    Anonim

    Jeżeli wg ciepłomierzy to stawka jest ustalana zawsze (najczęściej) na ciepłomierzu głównym z którego TBS rozlicza się z miejscowym zakładem ciepłowniczym.
    Rozliczenie w tym przypadku jest takie samo jak rozliczenie przez podzielniki (tylko nie ma takiego pola manewru jak kombinowanie z podzielnikami). Nie ma w tym przypadku stałej ceny za 1GJ.
    Dodatkowo płacicie też w tym przypadku za ogrzewanie klatki schodowej (o ile takie jest).
    Czyli np. na głównym liczniku jest 100GJ po 70zł za GJ. Koszt ogrzania wyniósł 7.000zł. Załóżmy więc że jako lokatorzy zużyliście 90GJ więc cena 1GJ wyniosła 77,78zł.
    Nie orientuje się jaki ubytek jest dopuszczalny przepisami przy ciepłomierzach (przy wodomierzach jest 10%) ale zwiększona strata może być spowodowana ogrzewaniem na klatkach schodowych, nieodpowiednim ociepleniem rur lub jego brakiem. O stratach ciepła można przeczytać dużo w internecie.
    Dodatkowo w celu zadbania o utrzymanie niższego poziomu straty ważne jest aby ciepłomierze były legalizowane lub wymieniane co 5 lat (oczywiście to koszt TBSu).

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)

You must be logged in to reply to this topic.