Pytania nowicjusza

This topic contains 6 odpowiedzi, has 0 głosy, and was last updated by  Anonim 9 years temu.

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #1045

    Anonim

    Witam,
    Dopiero zainteresowałem się tematem, byłbym wdzięczny za pomoc w kilku wątpliwościach, co do których nie jestem pewien czy w tbsie uzyskam w 100% prawdziwa odpowiedz.
    1. Czy srodki wplacone do TBS sa w jakikolwiek sposob zabezpieczone ? Np na ryzyko upadlosci TBSu? Czy znany jest w Polsce przypadek by jakis TBs upadl ?
    2. Jak w praktyce wyglada czas zwrotu wplaconych srodkow ? Czytam o regulaminowych 12 miesiacach – zawsze tak jest ?
    3. Jak w praktyce wyglada rewaloryzacja wplaconej partycypacji ? Czy ktos moglby podac przyklad po x latach ile otrzymal ? Czy rewaloryzacja odnosi sie tylko do inflacji czy rowniez zalezna jest od ew. poprawienia standardu lokalu ?

    Pytania moje sa natury ogólnej, ale dotyczą w zasadzie jednego konkretnego TBS-u : katowickiego

    bede wdzieczny za pomoc,
    pozdrawiam

    #5066

    Anonim

    .

    #5068

    Anonim

    1. Środki „powinny” być przekazywane na konto BGK. Co do ewentualnej upadłości to nie wiem.
    2. W zależności od TBS. Czas maksymalny to 12mc (nie regulaminowy tylko ustawowy).
    3. Jeżeli inwestycja oddana jest do użytku to waloryzacja przeliczana jest przez wskaźnik odtworzeniowy 1m2.
    Zakładając że wpłacasz partycypację po koszcie wybudowania 1m2 załóżmy 3 tys. (30% na 50m2), to wyniesie cię ona 45tys.
    Dalej to już zależy od wskaźników, ale załóżmy, że na dzień dzisiejszy dla woj. mazowieckiego wynosi 3413,99, zatem licząc w ten sam sposób (50 * 3413,99 * 30%) otrzymasz około 51 tys. To tylko przykładowe wyliczenie.

    Wskaźniki zazwyczaj rosną, nie maleją, a dla poszczególnych województw i miast znajdują się pod poniższym linkiem https://tbs24.pl/wskazniki-przeliczeniowe/108-wskaznik-przeliczeniowy-kosztu-odtworzenia-1-m2-powierzchni-uzytkowej-budynkow-mieszkalnych.html

    #5071

    Anonim

    a czy waloryzacja partycypacji tez jest ustawowa? Czy musi byc zapisana w umowie?

    #5072

    Anonim

    Wynika z ustawy ale nie ma przeciwwskazań żeby znalazła się również w umowie.

    USTAWA
    z dnia 26 października 1995 r.
    o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

    Art. 29a.
    3. W przypadku zakończenia najmu i opróżnienia lokalu kwota partycypacji, o której mowa w ust. 1, podlega zwrotowi najemcy nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia opróżnienia lokalu. W dniu zwrotu kwota partycypacji powinna odpowiadać kwocie stanowiącej odsetek aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu równy udziałowi wniesionej przez najemcę kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu.

    #4672

    Anonim

    witam, dziekuje za odpowiedzi. Jak wyglada w praktyce zwrot kaucji ?Z tego co słyszałem, to raczej próbują dosyć mocno na tym oskubać, ile w tym prawdy? Te 80% kaucji jest bezpieczne w przypadku odmalowania mieszkania i wstawienia pieca+zlewu ? Czy analizuja każdy uszczerbek w kafelce/panelu ? Co jesli przejmuje mieszkanie po kims ? Ew szkody zostana wpisane do protokoly odbioru i nie beda wplywac na zwrot juz mojej kaucji ?

    #4674

    Anonim

    WITAM, POLECAM TBS ZGIERSKI,KTORY BUDUJE BLOKI W ŁODZI, TAM NIE MA PARTYCYPACJI, ZDECYDOWANIE LEPSZE WARUNKI,NIZSZE OPŁATY.

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)

You must be logged in to reply to this topic.