Potrącenie amortyzacji z partycypacji

This topic contains 11 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  skórka 6 years, 6 months temu.

Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #16239

    Marcin Żurek

    Dzień dobry.
    Opuściłem mieszkanie tbs.
    Biuro chce pomniejszyć wypłatę partycypacji o kwotę amortyzacji którą nie pokrywa kaucja.
    W umowie mam, że mija to zrobić, lecz czy to jest zapis zgodny z prawem?
    Jeśli nie, to jaką podać podstawę prawną?

    #16997

    Krzysztof Słota

    Witam, mam podobny problem i jestem ciekaw, czy zna ktoś odpowiedź na to pytanie?

    #16999

    jola

    jak widać tbsy stosowały różne umowy, co tbs to obyczaj

    #17029

    Krzysztof Słota

    Różne umowy moga być, ale powinny być sporządzone w oparciu o obowiązujące przepisy prawa i pytanie, czy tak było w tych przypadkach? Dotychczas słyszałem, że takie potrącenia stosuje tylko TBS Partner, co jest co najmniej zastanawiające w oparciu o jakie przepisy?

    #17087

    quba

    Potrącenie jest zgodne z prawem ale tylko przedmiotów które zużywały się w trakcie użytkowania.
    Do umowy był zapewne załącznik z wymienionymi elementami podlegającymi amortyzacji w czasie.

    #17217

    kma

    moim zdaniem nie jest możliwe takie potrącenie, tbs może potrącać z kaucji 12 miesięcznej wpłaconej na początku, partycypacja to inna podstawa prawna, tak jest w umowie, przynajmniej naszej, jeżeli w umowie nie ma zapisu , że można potrącić amortyzację z partycypacji to jest to niemożliwe ……. gdyby tak było tbs złamałby prawo ……trzeba też rozważyć podwyższenie standardu mieszkania … u nas po przeanalizowaniu to tbs będzie nam zwracał kasę bo włożyliśmy więcej niż się zamortyzowało …najlepiej zbyć lokal komuś innemu wtedy problem z amortyzacją zniknie…

    #17264

    quba

    @kma – podnoszenie standardu bez zgody TBS może skończyć się na obowiązku przywrócenia stanu pierwotnego. Jeżeli ulepszenie zrobione było bez pisemnej zgody TBS możesz zapomnieć o tym, że TBS coś będzie zwracać. Wynika to bezpośrednio z przepisów.

    #17265

    quba

    Czasami bardziej opłaca się wymienić zamortyzowane rzeczy samemu niż dawać je sobie potrącić.

    #17389

    kma

    quba, chyba nie rozumiesz pytanie, dotyczy tego czy można potrącić amortyzację z partycypacji, jeśli w umowie nie ma takiego zapisu to nie można, samemu to można wymienić sanitariaty, ale nie podłogi, lepiej sprzedać partycypację

    #17508

    quba

    Tak, chyba jestem podobnego zdania. Można by potrącić za zgodą partycypanta.
    Zawsze pierwsze to należy przeczytać umową. Każdy ma inną więc ciężko odnieść się do tematu.

    #20469

    Kocurek

    Nie ma prawa. Przede wszystkim amortyzacja jest dla TBS kosztem podatkowym, który ono samo odlicza sobie od przychodów. Wobec tego dodatkowo obciążając amortyzacją najemcę, TBS skorzystało by dwa razy – raz odliczając ją sobie od przychodów (zmniejszając podatek) i drugi – uzyskując zwrot jej wartości od najemcy. Nie ma po temu podstawy prawnej Pozostaje droga sądowa.

    #20668

    skórka

    trzykrotnie, zapominasz, że niektóre TBSY robią odpisy na fundusz remontowy….
    najlepiej zainteresować sprawą Urząd Skarbowy

Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)

You must be logged in to reply to this topic.