Partycypacja – niewaloryzowana. Tak można?

This topic contains 7 odpowiedzi, has 0 głosy, and was last updated by  Anonim 9 years, 1 month temu.

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #1013

    Anonim

    .

    #4925

    Anonim

    W mojej umowie widnieje zapis, że kwota partycypacji nie podlega waloryzacji. Znaczy to, że w momencie wyprowadzki dostanę tylko to, co wpłaciłem.

    Mam pytanie: Czy taki zapis jest zgodny z prawem? Jeśli nie, to (w miarę możliwości) prosiłbym o podstawę prawną, bo nie ukrywam, że jestem tym zapisem zaskoczony.

    pozdrawiam,

    #4926

    Anonim

    Zmiana ustawy z przełomu 2004/2005 roku dotyczyła oddania inwestycji do użytkowania.
    Zatem zakładać można że jeżeli budynek oddany był do użytkowania przed 2005 rokiem to się nie waloryzuje.
    Jeżeli po 2005 roku to art. 29a ust 3 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego

    W przypadku zakończenia najmu i opróżnienia lokalu kwota partycypacji, o której mowa w ust. 1, podlega zwrotowi najemcy nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia opróżnienia lokalu. W dniu zwrotu kwota partycypacji powinna odpowiadać kwocie stanowiącej odsetek aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu równy udziałowi wniesionej przez najemcę kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu.

    #4928

    Anonim

    Dzięki za odpowiedź, mam jednak wątpliwości jak interpretować ten zapis. Z jednej strony „odsetek aktualnej wartości odtworzeniowej” z drugiej „równy udziałowi kwoty partycypacji”.

    Nie kłócą się ze sobą te dwie sentencje?

    Budynek oddany w 2015 roku.

    #4929

    Anonim

    Myślę, że oba wyrażenia są po jednej stronie i nie powinieneś mieć żadnych wątpliwości 🙂
    Skąd niby urzędy skarbowe miały by problemy przy opodatkowywaniu zwracanej nadwyżki po rozwiązaniu umowy 😉

    https://tbs24.pl/artykuly/102-jak-wyliczyc-kwote-zwrotu-partycypacji.html

    #4932

    Anonim

    Dzięki za odpowiedź.

    pozdrawiam,

    #4934

    Anonim

    A co w sytuacji, gdy partycypantem jest inna osoba – nie najemca. Czy zwrot partycypacji odbywa się na tych samych zasadach?

    #4942

    Anonim

    To są dwie odrębne umowy.
    Partycypanta rozlicza się z partycypacji, najemcę z kaucji.

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)

You must be logged in to reply to this topic.