partycypacja

This topic contains 14 odpowiedzi, has 0 głosy, and was last updated by  Anonim 8 years temu.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 15 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #1136

    Anonim

    witam,

    czy ktoś się orientuje jak w prawidłowy sposób wyliczyć kwotę partycypacji, którą powinienem dostać po zdaniu mieszkania?? czy ma znaczenie jak długo zasiedlam mieszkanie lub kiedy została wpłacana partycypacja??

    w jednym miejscu czytam, że wylicza się to na podstawie aktualnej wartości odtworzeniowej, gdzie indziej z kolei, że od 2015 r. na podstawie ceny 1m2 powierzchni użytkowej ogłaszanej przez GUS.

    będę wdzięczny za precyzyjną odpowiedź.dziękuję.

    #5808

    Anonim

    .

    • This reply was modified 7 years, 9 months temu by  Redakcja.
    • This reply was modified 6 years, 8 months temu by  Redakcja.
    #5809

    Anonim

    wyliczana jest na podstawie wzoru znajdującego się z ustawie o tbs-ach

    #5813

    Anonim

    dzięki za odpowiedź. poczytałem trochę i faktycznie w ustawie o tbs z 1995 r., jest podany dokładny wzór na podstawie którego ta wartość zwrotu jest obliczana. Jednak w ustawie z 2004 „o zmianie ustawy o niektórych formach popierania tbs” jest już mniej precyzyjnie i podaje się tylko, że zwrot partycypacji najemcy powinien odpowiadać ‚kwocie stanowiącej odsetek aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu równy udziałowi wniesionej przez najemcę kwoty partycypacji’.

    tym samym, już mniej precyzyjnie i bez konkretnego wzoru. dalej pozostaje pytanie jak??

    #5814

    Anonim

    W mojej umowie partycypacji jest taki zapis:
    „W przypadku zakończenia najmu i opróżnienia lokalu Kwota partycypacji podlega zwrotowi nie póżniej niż w terminie 2 miesięcy od dnia poróżnienia lokalu.
    W dniu zwrotu ,wkład partycypacyjny powinien odpowiadać kwocie stanowiącej wartość równą udziałowi wniesionej przez Partycypanta kwoty w kosztach budowy lokalu.”.
    Wynika z tego że po zdaniu lokalu TBS odda jedynie kwotę wpłaconej partycypacji bez żadnego przeliczania.
    Może mnie ktoś oświecić?:)
    Pozdrawiam

    #5816

    Anonim

    obowiązuje wzór z aktualnej ustawy o tbsach. z września 2015, tekst dostępny z necie

    #5817

    Anonim

    Mimo ze jest taki zapis w umowie partycypacji to TBS ma obowiązek wypłacić zwrot zgodnie z ustawą ?
    A jak nie zechcą to wtedy tylko sprawa do sądu?
    Pozdrawiam

    #5820

    Anonim

    zazwyczaj kończy się sądem bo oni nie chcą płacić

    #5823

    Anonim

    Jeżeli stara umowa (sprzed 2005 roku) to obowiązującym jest zapis z umowy.
    Zawsze obowiązuje ustawa z dnia podpisania umowy a nie bieżąca.

    #5825

    Anonim

    Umowa partycypacji jest z 2012 roku to partycypacja jak powinna być zwrócona wg umowy czy wg ustawy?
    Przepraszam za dociekliwość ale chce wiedzieć co mi przysługuje.
    Pozdrawiam

    #5827

    Anonim

    Wg ustawy. Wszystkie zapisy na niekorzyść ustawy są niezgodne z ustawą ale dobrowolnie podejrzewam że nie pójdzie.

    #5828

    Anonim

    Bardzo dziękuję za pomoc:)
    Pozdrawiam

    #5877

    Anonim

    w mojej umowie o partycypacji z roku 2009. nie ma zapisu jaki procent kosztów budowy jest wnoszony … jest jedynie wartość partycypacji ca cały lokal. Przeliczając to na pojedyncze metry i porównując do aktualnej w tedy wartości odtworzeniowej to wychodzi ………..49%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! wychodzi na to, iż o ile TBS pobrał maksymalny % jaki mógł tj 30% to koszt budowy musiał im przekraczać w tamtym momencie blisko 65% koszt odtworzeniowy ….

    Pytanie jest więc następujące ….. jak wyliczyć ile mają mi oddać ???

    #5878

    Anonim

    oczywiście chodziło to, iż koszt budowy musiał im przekraczać o 65% wartość odtworzeniową tzn. koszt budowy musiał być równy 165% kosztu odtworzeniowego z tamtego okresu dla danego miasta.

    #5883

    Anonim

    Tak jest czesto najczesciej pod Warszawą. Metr odtworzeniowy dla mazowieckiego jest niski a koszty budowy większe. Niestety wplaciles np. 30% kosztów budowy po cenie metra z budowy (czyli np. de facto ze 45% jakby policzyc wartosc odtworzeniowa). Oddadzą ci też tylko 30% ale aktualnej wartosci odtworzeniowej (nie budowy). Generalnie strata.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 15 total)

You must be logged in to reply to this topic.