paragraf 4 umowy najmu – przeniesienie obowiazku splaty kredytu na najemce

This topic contains 4 odpowiedzi, has 0 głosy, and was last updated by  Anonim 9 years, 6 months temu.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #947

    Anonim

    .

    #4650

    Anonim

    Witam,

    chciąłbym się spytac czy ktoś z Was wie jak interpretować taki paragraf w umowie:

    „Wynajmujący informuje, że w związku z prawnym zabezpieczeniem spłaty kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie na sfinansowanie przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego, w którym usytuowany jest lokal określony w § 1 umowy (umowa kredytu nr: Leśnica V -11999751/14/2009 z dnia 30 marca 2009 r.), w formie przelewu (przeniesienia) wierzytelności powstałej z tytułu należnych rocznych czynszów z kredytowanej nieruchomości (art.509-518 k.c.), w sytuacji konieczności skorzystania z tego zabezpieczenia, Bank Gospodarstwa Krajowego, może zwrócić się bezpośrednio do Najemcy z wezwaniem dokonywania comiesięcznych spłat kredytu, który stanowi jeden ze składników czynszu za lokal, na rachunek wskazany przez BGK.”

    Rozumiem że BGK dał kredyt TBSowi na budowę. Kredyt jest częścią czynszu (na forum znalazłem że około 65%). Z powyższego tekstu rozumiem że jakby TBS nie spłacał BGK kredytu, ten może zwrócić się do najemców o spłatę kredytu.

    Pytania jakie mnie nurtują:
    1) czy spłaty kredytu sa w tej samej wysokości co były wcześniej – czyli dalej czynsz by nie wzrósł, po prostu czesć kredytową spłacałbym prosto do BGK?
    2) rozumiem że na najemcy potencjalnie może ciążyć spłata kredytu do wysokości proporcjonalnej do cześci jaką stanowi mieszkanie?
    3) czy słyszał ktoś o tym aby taka sytuacja zaszła do tej pory w Polsce?

    Pozdrawiam,
    Adam

    #4651

    Anonim

    Słyszał. Z tego co jest napisane to:

    „może zwrócić się bezpośrednio do Najemcy z wezwaniem dokonywania comiesięcznych spłat kredytu, który stanowi jeden ze składników czynszu za lokal, na rachunek wskazany przez BGK.”

    Czyli wyglądało by to na wysokość tego co się spłaca w czynszu. Najczęściej jest to koło 60-70%.
    Pytania 1 i 2 są wiążące. Skoro napisane jest jeden ze składników czynszu za „lokal” to nie za budynek 😉

    „Rozumiem że BGK dał kredyt TBSowi na budowę. Kredyt jest częścią czynszu (na forum znalazłem że około 65%). Z powyższego tekstu rozumiem że jakby TBS nie spłacał BGK kredytu, ten może zwrócić się do najemców o spłatę kredytu.”
    Z tego właśnie to wynika 😉

    #4663

    Anonim

    Jak dla mnie ,to jest chora sytuacja, bo przecież spłacając czynsz plus kredyt nie spłacamy go we własnym imieniu, tylko w imieniu TBS. Po jego całkowitej wpłacie nie stajemy się automatycznie właścicielami mieszkania. A w przypadku, gdy TBS zalega za spłatą kredytu, to BGK zwróci się do najemców z żądaniem spłaty?

    #4669

    Anonim

    Jest chora ale nic na to nie poradzisz. Daje to tylko zabezpieczenie na poczet spłaty kredytu.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.