Opuszcenie lokalu TBS – rewaloryzacja partycypacji i kaucji

This topic contains 12 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Jurek 4 years, 7 months temu.

Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #1110

    Anonim

    Witam,

    W 2011 r. wprowadziłem się lokalu TBS-u, wpłacając partycypację w kwocie 45.000 zł (1/3 kosztów budowy) + kaucję równą rocznej kwocie czynszu.
    Zgodnie z umową, nie mam możliwości wskazania kolejnego najemcy, więc mieszkanie mogę jedynie zwrócić do TBS-u.
    I w związku z tym pytanie, czy wpłacona przeze mnie partycypacja w kosztach budowy i kaucja za czynsz zostaną zrewaloryzowane?
    Dzisiaj za podobne, nowe mieszkanie nasz TBS oczekuje już ponad 70.000 zł partycypacji.

    #5593

    Anonim

    .

    • This reply was modified 7 years, 9 months temu by  Redakcja.
    • This reply was modified 6 years, 8 months temu by  Redakcja.
    #5602

    Anonim

    Partycypacja po aktualnym wskaźniku odtworzeniowym, chyba że budynek wybudowano przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie wniosku o kredyt złożonego do dnia 30 września 2009 r., kaucja po aktualnej stawce czynszu.

    Jeżeli druga opcja to ustawa przewiduje wzór, który możesz zobaczyć tutaj: https://tbs24.pl/ustawy/833-ustawa-z-dnia-10-wrzesnia-2015-r-o-zmianie-ustawy-o-niektorych-formach-popierania-budownictwa-mieszkaniowego-oraz-niektorych-innych-ustaw.html

    Tak mi się wydaje, że licząc po wskaźnikach zamieszczonych na tej stronie: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/cena-1-m2-powierzchni-uzytkowej-budynku-mieszkalnego-oddanego-do-uzytkowania,8,1.html partycypacja liczona od III kw 2011 do III kw 2015 wyniesie dla kwoty 45 tyś wg wzoru:

    (45.000*(((3.961+4.066+3.926+3.984)/4)*(100%-(0,75%*4)))/((3.988+3.829+4.372+4.433)/4))= 41.851,16 zł

    #5621

    Anonim

    Dzięki, czyli na dziś dzień taki układ zupełnie się nie opłaca. Pozostaje liczyć, że cena m2 wg GUSu będzie rosnąć 🙁

    #5758

    Anonim

    Witam serdecznie. W 2009 roku również wprowadziłam się do lokalu TBS(Piła-woj.wielkopolskie) wpłaciłam 52 tys(30 % wartości budowanego lokalu(60,19 m2) plus 6.300 kaucji.
    Teraz do końca lutego 2016 zdaje mieszkanie. Oczywiście wszystko na biało,wymiana armatury w toalecie,pomalowanie piwnicy,pomalowanie barierek i parapetów na zewnątrz itp.-odnowić trzeba i na to jestem przygotowana. Ale martwi mnie zwrot partycypacji,przeglądałam różne fora i doczytałam, że nie dostanę tego co wpłaciłam tylko będą liczyć według aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu. Jestem załamana. Nie rozumiem z kolei tych słów „Zasady zwrotu kwoty partycypacji, w tym sposób określenia jej wysokości, szczegółowo określają przepisy ustawy z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Kwota ta powinna odpowiadać kwocie stanowiącej odsetek aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu równy udziałowi wniesionej przez najemcę kwoty partycypacji w kosztach budowy (art. 29a ust. 3 ww. ustawy). Zatem wszystkie odmienne metody wyliczenia kwoty podlegającej zwrotowi (w oparciu o wskaźnik inflacji lub waloryzację) opisane w innych przepisach uznać należy za nieprawidłowe i niedopuszczalne, choćby nawet kwota partycypacji podlegająca zwrotowi wyliczona w oparciu o aktualną wartość odtworzeniową lokalu była wyższa niż uiszczona przez najemcę”

    Czy ktoś może mi to wytłumaczyć czy faktycznie TBS ma prawo pomniejszyć mi moją partycypację.Jeżeli chodzi o kaucję to liczę się z jakimś potrąceniem.Jestem bezradna proszę o pomoc.

    #5760

    Anonim

    Wg brzmienia ustawy sprzed października 2015 roku dostaniesz zwrot przeliczony wg aktualnego wskaźnika metra odtworzeniowego. Ten zazwyczaj rósł ale zdarzały się przypadki, że malał. To jest łatwe do stwierdzenia. Zobacz w umowie po ile masz metr a później zobacz tutaj – https://tbs24.pl/wskazniki-przeliczeniowe/108-wskaznik-przeliczeniowy-kosztu-odtworzenia-1-m2-powierzchni-uzytkowej-budynkow-mieszkalnych.html

    Partycypacja wniesiona – ((kwota * metry) * % partycypacji) = X
    Aktualny wskaźnik – ((aktualny wskaźnik * metry) * % partycypacji) = Y
    Jeżeli Y > X to o tyle zostanie wypłacone. Jeżeli X > Y to wtedy zwrot w kwocie wpłaconej.

    Jeżeli natomiast partycypacja była wpłacana dla budynku wybudowano przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie wniosku o kredyt złożonego do dnia 30 września 2009 r. przeliczyć trzeba po wzorze z drugiego komentarza.

    #5886

    Anonim

    na zwrocie partycypacji skorzystają osoby (czy =li nie będą stratne) które nabyły lokal przed tzw. boomem na rynku nieruchomości…. przykładowo partycypacja wpłacona w roku 2006 będzie o 50% wyższa przy opróżnianiu lokalu na dzień dzisiejszy.

    ustawa:
    W dniu zwrotu kwota partycypacji powinna odpowiadać kwocie stanowiącej odsetek aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu równy udziałowi wniesionej przez najemcę kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu.

    niedopuszczalne jest pomniejszanie partycypacji o amortyzację bowiem partycypacja to jedynie wkład budowlany po drugie najemcy ponoszą koszty amortyzacji w czynszu (fundusz remontowy, itp._

    zgodnie z ustwą najemca nie może domagać się zwrotu nakładów dodatkowych na nieruchomość jeżeli czynił je bez zgody tbs a tbs nie ma prawa naliczać amortyzacji- kwestie te już były przedmiotem sądowych rozstrzygnięć

    #5890

    Anonim

    Mam zamiar niedługo wypowiedzieć umowę najmu mieszkania TBS i mam pytanie: blok został wybudowany w 2003 r., ale ja najemcą, a zarazem partycypantem zostałem w 2006 r., jakie przepisy będą mnie obowiązywały przy obliczaniu kwoty partycypacji do zwrotu? Z tego co wiem, to „mój” TBS nalicza amortyzację, czy można znaleźć gdzieś wyżej wspomniane rozstrzygnięcia sądowe o nieprawnym postępowaniu tego typu?

    #5892

    Anonim

    przede wszystkim musisz zobowiązać tbs do wskazania podstawy prawnej do naliczania amortyzacji, bo takowej nie ma….
    możesz ich postraszyć, iż będziesz się domagał zwrotu nakładów na mieszkanie poczynionych w okresie, kiedy w nim mieszkałeś…..
    w kwestii zwrotu mieszkania obowiązują przepisy obecne…w mojej ocenie

    #5898

    Anonim

    W pierwszej kolejności obowiązuje to co jest napisane w umowie.

    #25240

    Katarzyna

    Witam,
    w 2005 r. nabyłam lokal TBS ze wskazania partycypanta, którym jest mój tato. Budynek wybudowano przy wsparciu kredytowym z BGK. W chwili obecnej chcę oddać l9kal w zasoby TBS, który twierdzi, że nie może naliczyć waloryzacji partycypacji zgodnie z ustawą. Czy tak jest? Czy mogę powołać się na nowelizację ustawy o niektórych formach wspierania budownictwa?
    Dziękuję
    Kasia

    #25256

    paulka69

    Katarzyna
    moim zdaniem powinnaś skorzystać z porady prawnika, prawo lokalowe i mieszkaniowe sie zmienia a zapisy w ustawie o TBS jest tak nie jasne że tu raczej możesz nie uzyskać jednoznacznej odpowiedzi.
    Poszukaj bo tu w postach kolega wymienił strony gdzie uzyskasz pomoc prawna.
    Powodzenia
    Paula

    #26633

    Jurek

    Niekoniecznie „W pierwszej kolejności obowiązuje to co jest napisane w umowie.” – w pierwszej kolejności obowiązuje to, co zapisano w ustawie i dopiero gdy takich zapisów brak w to miejsce wchodzą zapisy z umowy. Wprowadzając zmiany w 2004 ustawodawca zapisał (w przepisach przejściowych i końcowych), że dotyczą inwestycji od określonego momentu (nie pamiętam dokładnej daty). Jako ciekawostkę dodam, że wcześniejsze przepisy w ogóle nie przewidywały zwrotu partycypacji – dopuszczalna była natomiast jej cesja. Osobiście uważam to za właściwe.

Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)

You must be logged in to reply to this topic.