Dopisanie drugiego najemcy, a wysokość deklarowanego dochodu

This topic contains 9 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Piotr 6 years, 4 months temu.

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #15391

    Piotr

    Witam wszystkich,

    Mój problem jest troche skomplikowany. Jestem o krok od wpłacenia opłaty partycypacyjnej we wrocławskim TBS, jednak „moje” mieszkanie dopiero się buduje i zostanie oddane dopiero pod koniec 2018 roku. W związku z tym umowa najmu jak i oświadczenie o dochodach są tematami na przyszły rok.

    Zgodnie z ustawą, moje zarobki powinny sie mieścić w określonych „widełkach”, a maksymalny średni miesięczny dochód w roku poprzedzającym podpisanie umowy najmu nie powinien przekroczyć odpowiedniej kwoty. Problem w tym, że „rok poprzedzający” właśnie trwa. Kwota maksymalnego średniego dochodu jest dość niska, bo 3800zł (1 osobowe gospodarstwo), co nawet nie jest średnią krajową (na innych osiedlach jest niemal dwukrotnie wyższa!).

    Za rok 2016 mój średni miesieczny dochód mieści się bez problemu, bo jest to 3350zł. Obecnie moje zarobki są na podobnym poziomie, jednak właśnie zmieniam pracę i będę zarabiał ok 45% więcej.

    Wiem, że w przyszłym roku maksymalna kwota będzie wieksza, jednak nikt mi nie jest w stanie powiedzieć o ile. I stoje dzisiaj przed dylematem- co dalej? Załóżmy, że wpłacam i postępuję zgodnie z procedurami. Nie zamierzam kłamać w oświadczeniu. Jeśli maksymalną kwotę dochodu za rok 2017 przekroczę, zostanie mi wypowiedziana umowa najmu (albo jej właściwie nie dostanę) i oddadzą mi kwotę partycypacji. Problem w tym, że to by oznaczało dla mnie stratę ok 8000zł, bo na partycypację wziąłem kredyt, który jest oprocentowany i po ok 1,5 roku tyle będzie odsetek… Tego mi już TBS nie odda. Nie chcę też blokować swojej kariery zawodowej, wiec z nowej pracy nie zrezygnuję.

    W jaki sposbób mogę upewnić się, że mieszkania nie stracę? Mój pomysł to dopisanie drugiego najemcy o niskim dochodzie, co stworzy dwuosobowe gospodarstwo domowe i podwyższy maksymalny miesieczny dochód.
    Czy są jakieś ograniczenia do takiego postępowania? Czy musi być to np. osoba z rodziny? Myśle o ciotecznej siostrzenicy (studentka) lub… babci. Jakie konsekwencje moze to nieść dla tej osoby? Czy jest to w ogóle możliwe?

    Z gory dziękuje za odpowiedzi!
    Pozdrawiam,
    Piotr

    #15397

    krystyna

    to po co ci w ogóle ten tbs?

    #15415

    Piotr

    Krystyno, serdecznie Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź…

    #15416

    aa

    Wynajmij na rynku. Nie blokuj kasy w partycypacji. W przypadku bankructwa TBSu partycypacja jest nie do odzyskania bowiem nie jest wymagalna (tak jak inne wierzytelnosci). Jeszcze kredyt na partycypację………

    #15417

    Aga

    Witaj,

    Zgodnie z definicją gospodarstwa domowego „Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy, samodzielnie zajmującą lokal albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi…”

    Zatem wg mnie jeśli będziesz chciał dopisać drugą osobę do gospodarstwa domowego (czy to babcia, czy kuzynka), to nie musi być to osoba z rodziny. Musisz jedynie pamiętać, że w momencie podpisywania umowy najmu ani Ty, ani ta druga osoba nie może posiadać prawa do innego lokalu.

    A jeżeli chodzi o konsekwencje – wydaje mi się, że jedyna konsekwencja to wyższy czynsz, ponieważ w zależności od ilości osób zgłoszonych do umowy najmu, masz naliczone różne opłaty np. zaliczka za wywóz śmieci, za odprowadzanie ścieków etc.

    #15418

    krystyna

    konsekwencje wyższego czynszu są i wynikają z ustawy, jeśli w ciągu trzech okresów rozliczeniowych zarobki przekroczą górny pułap czynszu o 50% TBS musi , podkreślam musi wypowiedzieć umowę najmu

    #15419

    quba

    Nie w trzech okresach rozliczeniowych a w trzech kolejnych deklaracjach. Deklarację składa się co dwa lata więc jest co najmniej 6 lat na rozwiązanie problemu.

    Co do przekroczenia to nie tylko media ale także:
    3) gdy najemca wykaże w deklaracji dochody przekraczające wysokość określoną odpowiednio w ust. 1 pkt 2 lub 3, towarzystwo wypowiada umowę najmu w części dotyczącej czynszu, określając nową stawkę w wysokości o 1% wyższej od czynszu dotychczasowego za każdy 1% dochodu gospodarstwa domowego ponad wysokość określoną odpowiednio w ust. 1 pkt 2 lub 3;

    #15420

    krystyna

    miałam na myśly rozliczenie z tbsem jako okres rozliczeniowy, czyli faktycznie 6 lat, wcale nie jest tak dużo… jesli chodzi o punkt 3 to zależy kiedy si kupiło mieszkanie, my „kupiliśmy” w 2007 i nas nie obowiązuje, my mamy proc. wartości odtworzeniowej

    #19575

    Toldek

    TBS nie rozwiąże umowy, jeśli w ciągu trzech okresów rozliczeniowych zarobki przekroczą górny pułap czynszu o 50% TBS, u gdy najemca wykaże w trzech kolejnych deklaracjach dochody
    przekraczające wysokość określoną odpowiednio w ust. 1 pkt 2, 2a lub 3, w tym
    w trzeciej deklaracji dochody przekraczające o 50% wysokość określoną odpowiednio
    w ust. 1 pkt 2, 2a lub 3, towarzystwo wypowiada umowę najmu.

    #21272

    Piotr

    Toldek- masz rację, z tym, że dotyczy to deklaracji składanych w czasie najmu. Przed najmem taką deklarację też się składa i jeśli dochód jest zbyt duży, do najmu nie dojdzie.

    W sumie chciałem napisać tyle, że na dzień dzisiejszy na stronie kwoty zostały zmienione i już nic nie przekraczam. Pozdrawiam!

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)

You must be logged in to reply to this topic.