Czynsz po przekroczeniu limitu

This topic contains 9 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Anonim 7 years, 10 months temu.

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #975

    Anonim

    Czy ktoś wie jak TBSy podchodzą do osób, które przekraczają maksymalny dochód jakim może wykazać się najemca?
    Jestem najemcą WTBS i w przyszłym roku obawiam się, że przekroczę ten maksymalny próg dochodu (mieszkam sam). Zastanawiam się jakiego czynszu mogę się spodziewać ;(
    Z góry dzięki za odpowiedź,
    P.P.

    #4766

    Anonim

    zgłoś na piśmie jakąś osobę (kuzynkę i etc) do wspólnego zamieszkiwania

    #4767

    Anonim

    Czy to takie proste? To nie byłby problem akurat.
    Nie sprawdzają stopnia powinowactwa? jak np. czy to żona, czy matka etc? Musi być jakiś meldunek?

    #4768

    Anonim

    Dochód osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe nie może przekraczać ….

    #6181

    Anonim

    Halo!
    jak chciałbym się dowoedzieć ile dokładnie wyniesie tak podwyższony czynsz po przekroczeniu (tzn nie interesują mnie dobre rady w stylu ‚a to se kogoś domelduj, lub kup se własne mieszkanie’).
    tzn:
    Mamy limit xPLN (obecnie x=5950,50 dla jednoosobowego gospodarstwa) dochodu miesięcznie.
    Najemca płaci czynsz w wysokości cPLN (powiedzmy, że c=1000PLN) miesięcznie.
    Mamy też dochody dPLN (powiedzmy, że w tym roku był urodzaj i wyszło d=9520,80) miesięcznie (to jest 160%*x, żeby łatwiej się liczyło).

    Jaki więc będzie czynsz, w przypadku:
    – złożenia deklaracji o takim dochodzie
    — czy to będzie c*d/x tzn 1000*9520,80/5950,50 = 1000*160% = 1600PLN/miesiąc?
    — czy to będzie c+c*d/x tzn 1000+1000*9520,80/5950,50 = 1000+1000*160% = 1000+1600 = 2600 PLN/miesiąc?

    – co jeśli najemca nie złoży deklaracji? Słyszałem, że wtedy podnoszą o 150%… ale:
    — czy jest to c*150% tzn 1.5*1000 = 1500PLN/miesiąc?
    — czy może c+c*150% tzn 1000+1.5*1000 = 1000+1500 = 2500PLN/miesiąc?

    #6186

    Anonim

    zobacz co masz w umowie, po drugie tbs może podwyższyć czynsz ale nie może on przzekroczyć 4% w skali roku wartości odtworzeniowej lokalu, po drugie podwyzka musi być uzasadniona a więc być związana z preferencyjnym czynszem, który miałeś do tej pory, to trzeba sprawdzić bo wiele tbsów nie trzyma już preferencyjnych stawek, a podwyżka nie może być źródłem zarobku tbsu…
    nie radze meldować, zgłoszenie w tbsie kolejnej osoby oznacza obowiązek jej zameldowania i nie może mieć ona innego lokalu, z tym, że jej dochody też się wliczą do wspólnego rozliczenia….., zameldowanie spowoduje też podwyżkę twojego czynszu, wzrosną media, itp.

    #6188

    Anonim

    anulka nie chodzi o zwykłą podwyżkę czynszu.
    Jeżeli przekroczysz dochód to po staremu czynsz przeważnie podnoszono do 200% ale wg zmienionej ustawy:

    art. 30
    ust. 5. W razie:
    2) gdy najemca nie złoży deklaracji w terminie, o którym mowa w ust. 3, towarzystwo może wypowiedzieć umowę najmu w części dotyczącej czynszu;
    3) gdy najemca wykaże w deklaracji dochody przekraczające wysokość określoną odpowiednio w ust. 1 pkt 2 lub 3, towarzystwo wypowiada umowę najmu w części dotyczącej czynszu, określając nową stawkę w wysokości o 1% wyższej od czynszu dotychczasowego za każdy 1% dochodu gospodarstwa domowego ponad wysokość określoną odpowiednio w ust. 1 pkt 2 lub 3;
    ust. 5c. W przypadku gdy najemca wykaże w trzech kolejnych deklaracjach dochody przekraczające wysokość określoną odpowiednio w ust. 1 pkt 2 lub 3, w tym w trzeciej deklaracji dochody przekraczające o 50% wysokość określoną odpowiednio w ust. 1 pkt 2 lub 3, towarzystwo wypowiada umowę najmu.

    Przede wszystkim zobacz co masz napisane w umowie. W nawiązaniu do pierwszej odpowiedzi było by to 200% czynszu czyli 2.000zł.

    #6195

    Anonim

    w mojej umowie jest napisane że tbs może zastosować wolny czynsz a 4% próg określa ustawa o ochronie lokatorów, my już dawno przekroczyliśmy….

    #6196

    Anonim

    w teraz jest chyba 3%, ustawa o ochronie praw lokatorów i kodeks cywilny, tbsy mogą stosować art. 30 ale nie więcej niż te 4 czy 5% wartości odtowrzeniowej w skali roku, przepisy nakazują stosowanie odrębnego regulaminu rozliczania czynszu w przypadku mieszkań pow. 80 m2 a takich w tbsach nie brakuje

    #6199

    Anonim

    My w budynku gdzie było kilka mieszkań ponad 100 metrowych (100-120) zwróciliśmy się do lokalnego TBSu o obniżkę z metra i otrzymaliśmy czynsz obniżony o 1 zł 04 gr. (standard 10,95)
    Trwało to ze 3 miesiące ale w skali roku jest ponad 1000 zł oszczędności

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)

You must be logged in to reply to this topic.