Czy muszę się wyprowadzić z TBS gdy dostanę mieszkanie własnościowe w spadku?

This topic contains 8 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Anonim 4 years, 6 months temu.

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #763

    Anonim

    .

    #3654

    Anonim

    Witam,

    mam pytanie, które nurtuje mnie od pewnego czasu. Otóż moja mama ma własnościowe mieszkanie, a ja z mężem mieszkam w TBSie w tej samej miejscowości. Mama ma coraz gorsze zdrowie i liczymy się także z możliwością jej śmierci.
    Zaczęłam się martwić, że w razie jej śmierci dostalibyśmy mieszkanie po niej w spadku i musielibyśmy się wyprowadzić z obecnego mieszkania w TBSie. Tymczasem my lubimy „swoje” mieszkanie i wyprowadzać się z niego nie chcemy. Z kolei odziedziczone mieszkanie wolelibyśmy wynajmować komuś niż w nim mieszkać.

    Wiem, że żeby dostać mieszkanie w TBSie nie można być w tym czasie właścicielem mieszkania własnościowego w tej samej miejscowości.
    A jak jest w przypadku mieszkania otrzymanego w spadku w momencie gdy mieszkamy już wiele lat w TBSie? Chyba nikt nas stąd nie wyrzuci, prawda?
    Nie mam pojęcia jak to wygląda od strony prawnej, a nie chcę już martwić się na zapas.
    Proszę o odpowiedzi osoby, które wiedzą coś w tym temacie lub były w takiej sytuacji (jak wtedy reaguje TBS? Czy obowiązkowo należy mu przekazać informację o uzyskanym spadku?).
    Dziękuję i pozdrawiam

    #3659

    Anonim

    wynajmować własnościowe mieszkać w wynajmowanym, nikt ci się na to nie zgodzi. To są mieszkania dla osób które nie mają mieszkań własnościowych. TBS może się dowiedzieć sam a wtedy wypowiedzenie umowy najmu i 200% czynszu. Jedyną opcją będzie zapewne szybka sprzedaż.

    #3661

    Anonim

    Hmmm no właśnie można gdybać jakby to wyglądało, dlatego bardzo by mi zależało na odpowiedzi osoby, która była w takiej sytuacji lub słyszała że ktoś był w takiej sytuacji.

    Wypowiedzenie najmu i 200% czynszu?
    Muszę sprawdzić w umowie czy uzyskanie innego mieszkania jest przyczyną do wypowiedzenia najmu…

    #3674

    Anonim

    nie uzyskanie tylko posiadanie.
    piszesz co roku / co dwa lata oświadczenie że nie posiadasz żadnego tytułu prawnego do nieruchomości jak nie zapewne masz to w umowie.

    #3675

    Anonim

    po raz kolejny powiem że to zależy od TBSu
    Są takie że szukają szperaja i znajdą a są takie że jak płacisz to nie robią nic więc działasz na własne ryzyko zgodnie z umową nie możesz mieć żadnego innego tytułu prawnego do nieruchomości w miejscowości której mieszkasz.

    #3677

    Anonim

    Umowa najmu mam na siebie. Z umowy wynika, że jeśli wynajmujący uzyska tytuł do lokalu do musi poinformować (wiadomo co potem). Co jak tytuł do lokalu uzyska osoba uprawniona do zamieszkiwania ze mną np. żona? Zgodnie z umową mogę osoby uprawnione zmieniać na zasadzie oświadczenia. Jeśli oświadczę, że żona nie mieszka to będzie ok wobec ustawy??

    #3681

    Anonim

    Sprawdziłam w umowie – otóż najemca jest zobowiązany zgłosić TBSowi uzyskanie praw do innego lokalu. Nie ma jednak w owej umowie informacji co się stanie wtedy, gdy ktoś nabędzie praw do innego lokalu (nie ma żadnej wzmianki ani o „eksmisji”, ani o podwyższeniu czynszu).

    I tu pojawia się kolejna kwestia. Bo czasami można mieć prawa do innego lokalu, ale w nim nie mieszkać i nie używać, bo mieszka tam ktoś inny z rodziny.

    Przykład:
    Zmarła matka dwóch dorosłych córek, która była właścicielką mieszkania własnościowego. Obie córki dziedziczą po 1/2 własnościowego mieszkania i obie zadeklarowały w sądzie, że przyjmują spadek.

    Jedna z sióstr postanawia zamieszkać w odziedziczonym mieszkaniu. Drugiej siostrze (zamieszkującej w TBSie) należy się 1/2 mieszkania, ale nie egzekwuje swoich praw, bo chce żeby jej siostra spokojnie sobie tam mieszkała bez spłacania jej.

    No i teraz pytanie za 100 punktów – czy siostra mieszkająca w TBSie, która odziedziczyła 1/2 mieszkania, ale z niego nie korzysta, powinna zgłosić ten fakt do TBSu?

    Co to w ogóle znaczy, że nabywa się prawa do lokalu ? (Czy wystarczy sam fakt dziedziczenia, czy trzeba jeszcze wpisać siebie jako współwłaściciela do ksiąg wieczystych?)

    Pytania może szczegółowe, ale odpowiedzi będą przydatne dla osób, które znajdą się w takiej sytuacji.

    #3849

    Anonim

    Wszystko znajduje się w ustawie. TBS może wypowiedzieć umowę tylko w zakresie wysokości czynszu. Ile podniesie i czy w podniesie jest to w zakresie decyzji zarządu TBS.

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)

You must be logged in to reply to this topic.