artykuł o wykupie mieszkań TBS – Onet.pl

This topic contains 15 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Anonim 9 years, 5 months temu.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 16 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #951

    Anonim

    .

    #4661

    Anonim

    Dzień dobry

    Nazywam sie Maciej Stańczyk i jestem dziennikarzem portalu Onet.pl. Przygotowuje artykuł na temat problemów z wykupem mieszkań TBS. Chcemy w portalu przygotować duży tekst na ten temat, opowiedzieć o barierach, jakie mają do pokonania osoby, chcące wykupić mieszkanie z zasobów TBS, zapytać polityków i ekspertów o możliwość zmiany ustawy itp.

    Chcemy opowiedzieć o problemie, opisujać przykłady konkretnych osób. W związku z tym zwracam sie z prośbą o kontakt osób, które chciały wykupić mieszkanie i natrafiły na trudności, opór etc.

    Gwarantuje oczywiście wcześniejszą autoryzację materiału i anonimowość, jeśli ktoś sobie tego życzy.

    Z poważaniem
    Maciej Stańczyk
    Portal Onet.pl
    0.605.089.436
    maciej.stanczyk@grupaonet.pl

    #4662

    Anonim

    Witam

    Mieszkam w zasobach Bydgoskiego TBS od roku 2002.W marcu br.zwróciłam się do BTBS z prośbą o umożliwieniie mi wykupu na własność zajmowanego przeze mnie mieszkania i określenia warunków na jakich byłaby przeprowadzona sprzedaż.Otrzymałam taką odpowiedź:”W przypadku Bydgoskiego TBS,aktualnie nie przewiduje się sprzedaży mieszkań pozostających w naszym zasobie,wybudowanych w systemie budownictwa społecznego na wynajem”

    #4666

    Anonim

    Witam.
    To dobrze, że wreszcie ktoś z mediów chce się zająć tym tematem.
    Na samym początku wszyscy z hurra optymizmem trąbili jak to ustawa da możliwość wykupu mieszkań. Regulacje prawne okazały się nie być tak wspaniałe.
    Obecnie lokatorzy, którzy wnieśli partycypację na budowę i spłacają w czynszu zaciągnięty na budowę kredyt zmuszeni byliby do zakupu mieszkań za cenę rynkową minus wniesiona partycypacja na budowę czyli pomieszanie z poplątaniem wartości rynkowej i odtworzeniowej, a w dodatku żadnych korzyści ze spłacanego przez lata kredytu (w części nieruchomości kredyty już pospłacane a czynsze takie same).
    Z drugiej strony stoją TBS-y – często spółki, których właścicielem są gminy. TBS-y nie zgadzają się na umożliwienie wykupu bo cały przychód z zapłaconych cen – w oparciu o wartości rynkowe mieszkań musiałby być przekazany do Skarbu Państwa – do Banku Gospodarki.
    Taka sytuacja jest w Łodzi, ale schemat jest taki sam w całej Polsce.
    Stąd nikomu się nie opłaca.
    Przepisy są martwe.
    Jeżeli mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych posiadający lokatorskie prawo mogli je przekształcić we własność za przysłowiową złotówkę to czemu mieszkańców TBS-ów traktuje się w taki sposób.
    Nie walczymy o otrzymanie mieszkań za darmo tylko o możliwość sprawiedliwego wykupu.
    Pozdrawiam i życzę owocnej pracy przy artykule.

    #4671

    Anonim

    Prosiłabym w artykule poruszyć również temat nierównego traktowania lokatorów tych mieszkań, a mianowicie osób, które tak jak ja mają mieszkanie od 2003 roku gdzie partycypantem jest moja mama a ja najemcą. Ustawa takich osób nie uwzględnia w wykupie mieszkań. TBS Wrocław nie pozwala na przepisanie partycypacji z mamy na mnie – już nie mówiąc o tym, że nie sprzedają mieszkań (bo nie). Jak to powiedziała Pani w obsłudze mieszkańców – ustawa mnie nie dotyczy, a poza tym Wrocław nie sprzedaje mieszkań. Moje pytanie dlaczego? – nie muszą, mogą ale nie muszą ich wola, a wola jest taka że nie.

    #4677

    Anonim

    Podobna sytuacja jest w Toruńskim TBS-ie. Na pytanie czy można wykupić mieszkanie z tbs-u, administracja odpowiada się, że ustawa nie dotyczy osób które nie wpłacały partycypacji (wpłacały tylko kaucję) i nic nie można zrobić z mieszkaniem (można je jedynie zwrócić).

    #4679

    Anonim

    Mam pytanie.Partycypantem była Firma która nastepnie dokonała cesji na rzecz najemcy.Obecnie najemca jest jednocześnie partycypantem.
    Czy w tej sytuacji najemca mógłby ubiegać sie o wykup mieszkania gdyby była taka możliwośc??

    #4680

    Anonim

    tak

    #4682

    Anonim

    A może warto przez Facebook publikować i prosić kolejne osoby o publikowanie informacji ,ze jest akcja wykupu (tym sposobem dowiedzą sie prawie wszyscy)

    #4692

    mieszkanietbs123
    Participant

    Odkupując partycypację od pierwszego partycypanta dwa lata temu, udzielono mi informacji, iż istnieje możliwość wystosowania prośby do zarządu TBS (dot.miasta Kraków)o umożliwienie wykupu mieszkania. Dodano, iż od czasu wejścia ustawy w życie nikt takiej prośby nie wystosował, ponieważ kwota wykupu na własność wynosiłaby na tamten moment ok 7 tyś za m2.
    To jakieś totalne nieporozumienie, wykupy mieszkań w zasobach Tbs, powinny odbywać się na podobnych zasadach jak kiedyś mieszkań spółdzielczych. Kwoty podane przez zasoby są wyssane z palca…nikt na takich warunkach nie podejmie decyzji o wykupie. Jak zwykle ustawa poszła ale bez konkretnych wytycznych, gdzie ochrona osób posiadających takie mieszkania przed bezwzględnymi Tbsami… Miejmy nadzieję, że te przepisy zostaną w końcu uściślone.

    #4704

    Anonim

    I co z tym artykułem?
    Kiedy będzie?

    #4708

    Anonim

    Białystok też nie sprzedaje mieszkań. Dlaczego? – Bo nie! I koniec tematu. Szok!

    #4709

    Anonim
    #4711

    Anonim

    a dlaczego już wykasowali ten artykuł ?

    #4712

    Anonim

    Cały czas jest.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 16 total)

You must be logged in to reply to this topic.