Budownictwo społeczne - mieszkania TBS - oficjalny portal

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Email Drukuj PDF

Czynsz w TBS

Ustalenie wysokości czynszu leży w gestii towarzystwa. Jednak jego wysokość nie może w skali roku przekraczać 4% wartości odtworzeniowej lokalu. Wartość odtworzeniową lokalu stanowi iloczyn jego powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Wskaźnik przeliczeniowy jest różny w zależności od województwa, w którym znajdują się budynki TBS. Zobacz aktualny wskaźnik.

Wskaźnik / 12 miesięcy x 4% = maksymalna stawka czynszu za m2

Przykładowe wyliczenie maksymalnej stawki czynszu dla województwa podlaskiego (według aktualnego wskaźnika):

3.586 zł / 12 =  298,83 zł x 4% = 11,95 zł/m2

 

TBS są uprawnione do weryfikowania poziomu dochodów swoich najemców. Każdy najemca raz na 2 lata, w terminie do 30 kwietnia, zobowiązany jest złożyć deklarację, w której powinien wykazać wysokość średniego miesięcznego dochodu jego gospodarstwa domowego, a także fakt nabycia prawa do innego mieszkania.

Przekroczenie maksymalnego progu dochodów, nabycie prawa do innego lokalu, a także nieterminowe złożenie deklaracji może być przyczyną wypowiedzenia wysokości czynszu. W takich wypadkach TBS będzie mógł stosować czynsz wolny, przekraczający 4% wartości odtworzeniowej. Osobom, które w deklaracji podadzą dane niezgodne z prawdą towarzystwo może natychmiast wypowiedzieć umowę najmu, a jeśli te nie wyprowadzą się, może żądać od nich odszkodowania w wysokości 200% czynszu miesięcznego, jaki byłby normalnie płacony.

Zobacz:  Aktualne maksymalne stawki czynszu w miastach i województwach

 

Komentarze   

 
#2 Do Andrzeja siwego 2014-03-06 19:41
Na podstawie Ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego która jest podstawą funkcjonowania TBS. Proste.
 
 
#1 Andrzej siwy... 2014-03-06 16:04
Zastanawiam się na jakiej podstawie TBS ma prawo żądać od lokatora zgłaszania swoich dochodów. Może mi ktoś odpowie.
siwy...
 

Dodaj komentarz

Redakcja tbs24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.

Kod antyspamowy
Odśwież