Budownictwo społeczne - mieszkania TBS - oficjalny portal

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Artykuły Nowa ustawa o TBS - możliwy wykup na własność

Nowa ustawa o TBS - możliwy wykup na własność

ustawa o tbsMinisterstwo Infrastruktury pracuje nad nową ustawy o TBS. Możliwość wykupu mieszkań na własność to jedna z głównych pozycji, która ma się pojawić w przygotowywanej ustawie, na którą czekają najemcy TBS. Będzie można wykupić, ale...

Mieszkania będą mogły wykupić osoby, które wpłaciły partycypację, a następnie spłaciły w czynszu kredyt zaciągnięty na budowę tego lokalu. W praktyce potrwa to nawet kilkanaście lat, chyba że lokator zdecyduje się spłacić kredyt wcześniej.

Wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń zastrzegł że wykupić lokal będzie można nie wcześniej niż przed upływem dziesięciu lat od jego zasiedlenia.

Jednak sama spłata kredytu nie wystarczy. Ministerstwo ma zamiar wprowadzić dodatkowo opłatę za wykup. Jej wysokość nie jest jeszcze znana.

Ponadto TBS będzie decydować, czy sprzedawać swoje mieszkania czy nie. Jeżeli już się na to zdecyduje to pierwszeństwo nabycia będzie przysługiwało najemcy.

W nowej ustawie zmienią się zasady naliczania czynszu. Czynsz obliczany byłby nie jak do tej pory na podstawie wysokości wartości odtworzeniowej lokalu, ale według przepisów podobnych do tych z ustawy o ochronie lokatorów. Jak podkreśla minister Styczeń: - Czynsz ma być odzwierciedleniem kosztów utrzymania lokalu.

Przy pracy nad nowymi przepisami trwają również dyskusje dotyczące zasad kredytowania inwestycji TBS-ów po likwidacji Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Według nowej koncepcji część kosztów budowy lokali ma być pokrywana ze środków publicznych, m.in. pochodzących od państwa i gmin.

 

Komentarze   

 
#30 Znawca sprawy 2011-11-02 13:48
Jak można pisać tak nieprawdopodobn e głupoty o "zasadach" wykupu mieszkań TBS w czasie (04 października), kiedy jest już znana treść ustawy (Dz. U z dnia 26 września) - dotyczy artykułu powyżej. Czy polskie ustawy już w ogóle przestają obowiązywać? -"... Piotr Styczeń zastrzegł, że wykupić lokal będzie można nie wcześniej niż przed upływem dziesięciu lat od jego zasiedlenia" - to woła o pomstę do Nieba - jak można pisać takie bzdury? "Nie wcześniej, niż przed upływem"? Czy w ogóle ma sens to co "zastrzega" Pan Minister, jeżeli treść ustawy jest znana i całkiem inna. Szanowni forumowicze - nie okłamujcie się nawzajem. Jeżeli TBS nie chce poprawnie (zgodnie z ustawą) rozliczyć partycypacji za zwolnione mieszkanie, to do Sądu. a jak rozliczyć wyraźnie zapisano w ustawie!.
 
 
#29 betsi 2011-10-25 19:25
nie prawda kolego Degonat - dzwoniłam do TBS i sytuacja wygląda tak że bardzo chetnie nam odsprzedadza mieszkania czyli przy moim 44m2 cena wynosi 340 000 zł minus wkład - wg nich jakies 100 000 zł - czyli za mieszkanie 10 letnie zapłacę dodatkowo jescze 240 000 zł - jaka to sprawiedliwość przecież zapłaciłam juz dawno cześć i dlaczego po cenie rynkowej - jakbym chciała kupic po cenie rynkowej i miała kasę to bym kupiła inne
Druga sprawa - chciałam oddać mieszkanie do TBS z prośbą o zwrot kosztów prtycypacjii powiększonych - niestety to tak nie dziła TBS chce mi oddac tylko to co wpłaciłam 10 lat temu 50 000 zł bez wartośći odtworzeniowej - nie przepraszam o wskaźniki inflacjii czyli plus jakieś 4 % ( żart) jakiś - argument jest taki ze tak jest napisane w ustawie - jak by było inaczej to oni nie mają tyle kasy jak by wszyscy chcieli oddac mieszkania
 
 
#28 Diegonat 2011-10-12 22:14
Ludzie! ja rozumiem, że można ustawie zarzucać niesprawiedliwo ść w kwestii dotyczącej wykupu mieszkania po aktualnej cenie rynkowej. Ale na miłość boską nie piszcie tu bzdur dotyczących wyliczenie partycypacji. Ustawodawca wyraźnie pisze w art.33f.pkt 5 cyt."Kwotę partycypacji w kosztach budowy lokalu, która odpowiada kwocie stanowiącej odsetek aktualnej wartości rynkowej lokalu równy udziałowi wniesionej kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu, nie mniejszej jednak niż wartość nominalna wpłaconej partycypacji, zalicza się na poczet ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego."J ak byk stoi, że partycypacja będzie wyliczana w oparciu już nawet nie o wartość odtworzeniową m2 (jak to jest przy wycofaniu wkładu) tylko o wartość rynkową czyli zastosowany jest ten sam mechanizm, który (niestety) zastosowali dla wyliczenia kwoty lokalu!!!
 
 
#27 ani 2011-10-11 13:04
właśnie wróciłam z Urzędu Mista z wnioskiem, ale jak czytam te wszystkie komentarze jakie są problemy i jakie się szykują to sama nie wiem czy wypisywać czy nie
 
 
#26 betsi 2011-10-03 07:57
Kuźwa mać

Ustawa podpisana - wykup po cenie rynkowej i mało tego zwalniają TBS z obowiązku górnego organiczenia stawki czynszu- mają być tak skalkulowane aby czynsze te pozwalały na pokrycie ich kosztów - czyli znają ich będa jeszcze wieksze

Jak chcesz oddac mieszkanie do TBS - to oddają Ci tylko to wpłaciłas - czyli 10 lat temu 40 000 - tylko kuźwa 10 lat temu to była inna wartośc tych 40 000 zł .

Oprócz tego podpisza a nami umowy na czas okreslony i będa decydować z czy przedłuzyc po przedstawieniu masy dokumentów

Jakbym mogła to zabiłabym gołymi rękami tego Komorowskiego - mieszkania dla biednych kuźwa czynsz 950zł + opłaty za 40m2 - to smiech na sali

Jak mozna tak traktowac tysiące ludzi - brak mi słów
 
 
#25 ttt 2011-09-18 13:14
anulla, przy rezygnacji wypłacą ci tylko partycypację (niezrewaloryzo waną, jeśli blok powstał bodajże przed 2003 czy 2005 rokiem) i kaucję pomniejszoną o dziwne amortyzacje. I to na tyle...
 
 
#24 anulla 2011-09-09 01:47
a co jesli ktos by chcial zdac to mieszkanie do TBS-u to czy zwroca im te pieniadze,ktore juz zostaly splacone razem z czynszem + doliczyc kaucje na mieszkanie?
 
 
#23 Wawka 2011-08-28 10:35
W pierwotnej wersji zgodnej z ustawą z 1995 roku najemca NIE MÓGŁ BYĆ PARTYCYPANTEM. Była to oczywiście fikcja. Przyszły najemca dawał kasę a umowę partycypacyjną podpisywał brat, siostra lub inny członek rodziny. Moim partycypantem jest osoba obca. Mieszkałem w budynku komunalnym, który zwrócono właścicielowi. Ten sprzedał dom razem z lokatorami. Nowy właściciel chciał odzyskać mieszkania dla siebie. Robił ciągłe awantury zmuszając nas do wyprowadzki. Na komunalne mieszkanie nie mogliśmy liczyć (za wysokie dochody), a na własnościowe nie dostaliśmy kredytu (brak zdolności). Jedynym wyjściem był TBS. Nasz kamienicznik za nasz wkład w remont mieszkania (m.in. nowe instalacje el. i wod.) zgodził się pokryć koszty partycypacji ale nie chciał przekazać nam kasy do ręki tylko dokonał przelewu na konto TBS. I on jest partycypantem. My od 2002 roku mieszkamy w TBS i spłacamy kredyt. On wpłacił 25%, ok27 tys, a my spłacamy kredyt w wys. 108 000 (wartość wybudowania 51.47 m2. Czy teraz to partycypant będzie mógł wykupić mieszkanie i jako właściciel wynająć je nam po umownym, bardzo wysokim czynszu? Przecież to oczywista grabież najemców! A przecież nawet jak partycypantem był ktoś z rodziny a obecnie z jakichś powodów obie strony są w stanie "wojny domowej" to też partycypant może grabić lokatora? To najemca, spłacający kredyt zaciągnięty w jego imieniu przez TBS na budowę powinien mieć prawo pierwokupu, a TBS powinien w takich przypadkach zwrócić zrewaloryzowaną kwotę partycypacji partycypantowi z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży.
 
 
#22 mirosław 2011-04-30 12:48
jestem niesłyszacy.otb s jest bardzo drogo ! ani nie jestem zadowolony! te mieszkam juz ponad 10 lat i juz mam dosc
 
 
#21 natalia 2011-04-14 17:33
nie no super ustawa!!!! kupisz dopiero jak spłaciłeś kredyt, oni debatują ile bedziesz jeszcze musiał dopłacić i w ogóle zadecydują czy ci pozwolą kupić...jak im się twój pysk nie spodoba to nie pozwolą. gdzie tu jest interes nasz ??? gdzi ena tym zyskujesz? toż to lepiej już wziąć kredyt i kupić swoje własne...tfu... sorry raczej bankowe....
 
 
#20 przemo 2011-04-12 16:03
na razie to uchwalili rozgrabienie OFE
piszcie jak coś będzie wiadomo o ustawie tbs
 
 
#19 przemek 2011-04-02 18:13
ustawa miała wejść w życie do końca 1 kwartału 2011 , pierwszy kwartał już minął i dalej ni widu ni słychu, kiedy, za ile i czy w ogóle mogę wykupić swojego ktbs'a ile jeszcze będę czekał? do przyszłych wyborów?
 
 
#18 mis 2011-03-28 12:46
no tak, TBS prawobrzeze w Szczecinie... nam nie chcą podac do wiadomosci jakie sa skladowe czynszu i ile w nim splacamy kredytu BGK na budowe.
 
 
#17 JAROSLAW WILCZYNSKI 2011-02-04 00:24
HALO.HALO.A partycypanci którzy nie mieszkają w swoich mieszkaniach? W pierwszym okresie partycypacji w TBS prawobrzeże w Szczecinie partycypant nie mógł wskazać siebie na najemce.JA WSKAZAŁEM PRZYSZŁĄ ŻONĘ NO ALE JA NIE ZOSTALA. TERAZ NIE MOGE NAWET OBEJZEC MIESZKANIA.ZAME LDOWALEM SIE TAM STOSUJAC DROBNY WYBIEG ALE NIESTETY URZAD MNIE WYMELDOWAL.PREZ ES PAN HRABIA {CHAM I PROSTAK} BEZCZELNIE ODMAWIAL DOSTEPU DO DOKUMENTOW.NAWE T NIE MOGE ZOBACZYC KTO TAM JEST ZAMELDOWANY.A PRZECIEZ MAM PRAWO DO WSKAZYWANIE OSOB KTÓRE TAM MIESZKAJA.WIEC KTO WYKUPI MIESZKANIE JA CZY NAJEMCA? POMIJAJAC TE KWESTIE ZNOWU WYPRODUKUJA BUBEL PRAWNY.POZDRAWI AM,J
 
 
#16 Alina 2009-11-28 13:16
Możemy miec wplyw na poprawki do ustawy o TBS.Przedstawic ieli LTBS Lublin brali udział w pracach Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej "Przyjazne Państwo", przedstawiliśmy nasze propozycję zmian do wspomnianej ustawy. Informacje na stronie www.osiedlebotanik.republika.pl (Forum w drodze do ustawy).
 
 
#15 tom 2009-11-18 16:25
Ustawa, którą podał Seth dotyczy przecież spółdzielni mieszkaniowych - ani słowa w niej nie ma o tbsach...
 
 
#14 BARBARA 2009-11-12 22:40
wykup mieszkan z tbs powinien byc na zasadach podobnych jak wykup mieszkan ze spoldzielni mieszkaniowych na zasadzie uzupelnienia wkladu budowlanego.ja w 99 rwplacilam 10 tys zl. z bonifikata 40 % . A MIESZKALAM JUZ WTEDY 18 LAT.WYGLADALO TO WTEDY DOSYC KORZYSTNIE.
 
 
#13 gość 2009-11-10 14:24
Cytuję polak:
Seth jesteś konkretny gość. Wszedłem na tę stronę którą podałeś. Faktycznie są tam informacje wiążące. Masz racje też tak myślę, że ustawa tak będzie sformuowana, aby państwo zyskało ten 1 mld. Sam mieszkam w takim mieszkaniu już 10 lat i na obecnym etapie nie spłaciłm nawet odestek. W spółdzielni powiedzieli mi, że na dzień dzisiejszy muszę jeszcze płacić conajmniej 40 lat, aby spłacic kredyt. Wczesniej była mowa o 30 latach, a wyjdzie około 50 lat. boirąc pod uwagę mój wiek - czterdziestka na karku myślę ,że nie zdąże go spłacić

JAk nie zdążysz, to co się martiwsz?
 
 
#12 alik 2009-10-28 16:18
do PBA:
no przeciez TBs wie ile wzial pozyczki od panstwa i potrafi oszacowac ile trzeba bedzie go splacac,
a dopoki tbs bedzie winny kase panstwu, nikt nie bedzie chcial wlasnosci hipotecznej na tbs... kto bedzie ryzykowal gdy np tbs nie bedzie splacal kredytu i nas za przeproszeniem wyciula?
 
 
#11 pba 2009-10-28 15:49
Cytuję alik:
dzis dzwonilem do tbs...
no coz, nie wyglada to kolorowo...
najpierw tbs musi splacic kredyt wraz poteznymi odstkami (podobno mial to byc kredyt na preferencyjnych warunkach)...
wykup mieszkania nie bedzie za przyslowiowa zlotowke.. tylko za kupe kasy... w dziesiatkach tysiecy zlotych ...
:/


A skąd TBS ma wiedzieć jak to ostatecznie będzie ?
Projekt ustawy zmieni się pewnie ze 100 razy - zobaczymy co uchwalą - mimo wszystko bądźmy dobrej mysli :)
W grudniu mają być konsultacje społeczne , więc może coś wiecej się wyjaśni.
 
 
#10 alik 2009-10-28 14:46
dzis dzwonilem do tbs...
no coz, nie wyglada to kolorowo...
najpierw tbs musi splacic kredyt wraz poteznymi odstkami (podobno mial to byc kredyt na preferencyjnych warunkach)...
wykup mieszkania nie bedzie za przyslowiowa zlotowke.. tylko za kupe kasy... w dziesiatkach tysiecy zlotych ...
:/
 
 
#9 młody 2009-10-27 16:23
z tymi 10 latami to torchę sporo, do tego uznaniowe pozwolenia na wykup od spółdzielni?
Może zwyczajnie wycena rzeczoznawcy , minus dotychczasowe koszty (czyli kwota wpłacana przy zakupie/ nabyciu partycypacji + już spłacone koszty) i już. Bez zezwoleń ze strony spółdzielni itd. Ogólnie pomysł dobry ale realnie w obecnym zarysie to mało atrakcyjne dla młodych ludzi, którzy mają trochę pieniędzy (choć nie za dużo). Trochę zmian i z bicia piany przekształciłob y się to w ciekawe rozwiązanie.
 
 
#8 pba 2009-10-27 10:56
Powoli się wyjaśnia - sprzedaż będzie po cenach rynkowych!!
Czyli za mieszkanie wynaje i zapłacone (30%) kilka lat temu musimy zapłacić podwójnie ?!!

Poniżej najnowszy pomysł:

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/364432,mieszkania_z_tbs_na_wlasnosc.html,2
 
 
#7 gruz 2009-10-26 21:54
Cytuję Seth:
Powyższy artykuł niestety jest tendencyjny. Wystarczy poszukać projektu na stronach sejmowych aby rozwiać kilka wątpliwości, a przede wszystkim te dotyczące spłaty kredytu oraz czasu oczekiwania na możliwość wykupu.
TBS budując mieszkania korzystał z pomocy finansowej państwa, co powoduje, że część kredytu jest umorzona, co z kolei skutkuje tym, że kupujący lokaj pokrywa tylko 50% wartości lokalu, pomniejszonego o wartość partycypacji itd itp. Zainteresowanych odsyłam tutaj: http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/0/B9EBBE8B68110F79C125763A00329DC4/$file/2348.pdf - tekst projektu wspomnianej ustawy.

Dodam tylko, że ustawa ma w swoim założeniu przede wszystkim umożliwić zwrot 1 mld z 6 mld kredytu jaki KBG udzielił TBS-om. Jeśli nie będzie chętnych na wykup nie będzie zwrotu kasy.


Proszę wyjaśnij mi, czy jak w momencie wprowadzenia m2 mieszkania kosztował 2300zł a teraz 4000zł to ja podczas ewentualnego wykupu zapłacę 4000zł za m2?
 
 
#6 polak 2009-10-22 17:44
Seth jesteś konkretny gość. Wszedłem na tę stronę którą podałeś. Faktycznie są tam informacje wiążące. Masz racje też tak myślę, że ustawa tak będzie sformuowana, aby państwo zyskało ten 1 mld. Sam mieszkam w takim mieszkaniu już 10 lat i na obecnym etapie nie spłaciłm nawet odestek. W spółdzielni powiedzieli mi, że na dzień dzisiejszy muszę jeszcze płacić conajmniej 40 lat, aby spłacic kredyt. Wczesniej była mowa o 30 latach, a wyjdzie około 50 lat. boirąc pod uwagę mój wiek - czterdziestka na karku myślę ,że nie zdąże go spłacić
 
 
#5 Candy 2009-10-22 08:56
do seth:

mam nadzieje,że to co piszesz jest jest realne, bo to co przecyztałam tutaj to woła o pomste do nieba. Że niby to bedzie taka łaska z ich strony cyz będę mogła wykupić mieszkani ecyz nie?? Przez wiele lat płaci się wysoki czynsz, to tak jak spłacac kredyt za mieszkanie Własnosciowe, tyleze nie kazyd ma zdolnosic kredytowe wiec decyduje sie na tbs z nadzieją,że te przedsięwzięcia okazą się ludzkie w stosunku do społeczeństwa. .. ja tez mam nadzieje na wykup tbsu za x lat, przeciez nie wyobrazam sobie włożyć ciężkich dziesiątków tysięcy i nigdy nie czuć sie właścicielem tego. To po prostu byłoby wykorzystanie ludiz do spłaty czegoś co nei jest ich..
 
 
#4 Seth 2009-10-17 12:08
Powyższy artykuł niestety jest tendencyjny. Wystarczy poszukać projektu na stronach sejmowych aby rozwiać kilka wątpliwości, a przede wszystkim te dotyczące spłaty kredytu oraz czasu oczekiwania na możliwość wykupu.
TBS budując mieszkania korzystał z pomocy finansowej państwa, co powoduje, że część kredytu jest umorzona, co z kolei skutkuje tym, że kupujący lokaj pokrywa tylko 50% wartości lokalu, pomniejszonego o wartość partycypacji itd itp. Zainteresowanyc h odsyłam tutaj: http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/0/B9EBBE8B68110F79C125763A00329DC4/$file/2348.pdf - tekst projektu wspomnianej ustawy.

Dodam tylko, że ustawa ma w swoim założeniu przede wszystkim umożliwić zwrot 1 mld z 6 mld kredytu jaki KBG udzielił TBS-om. Jeśli nie będzie chętnych na wykup nie będzie zwrotu kasy.
 
 
#3 remi 2009-10-09 10:42
Zaiste cudowną - wykup mieszkania będzie zależny od widzimisię zarządu TBS, którego dobrobyt rośnie proporcjonalnie do wartości płaconych przez najemnców czynszów. A te mogą zacząć rosnąć w sposób niekontrolowany , jeśli ministerstwo de facto zupełnie je "uwolni". No i skończy się tym, że nikt tych mieszkań do wykupu nigdy nie dostanie. A partycypanci, którzy wyłożyli np. 30 proc. kosztów, także po splaceniu kredytu będą bulić de facto czynsz wolnorynkowy. Tak, już widzę jak państwo prezesostwo zdecydują o umożliwieniu wykupu... Jeśli już zmieniać cokolwiek, to tak - chcecie zwiększać czynsze - OK, ale wtedy mieszkania muszą być OBLIGATORYJNIE zaoferowane zainteresowanym do wykupu, aby mieli wybór.
 
 
#2 pitek 2009-10-08 06:58
A co z osobami które nie są partycypantami tylko wpłaciły 10 % wartości odtworzeniowej lokalu (kaucji), na jakich zasadach one będą mogły wykupić mieszkanie w przyszłości?
 
 
#1 robbo 2009-10-06 20:51
Spłacić kredyt TBSu + dodatkowa opłata... Czy to nie wyjdzie drożej niż deweloperskie mieszkanie ? I jeszcze TBS musi chcieć nam sprzedać... Cudowną ustawę szykuje nam Ministerstwo Infrastruktury. ..